Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Filia biblioteczna Nr 1 Kłobuck-Zagórze

 

Filia Biblioteczna nr 1

(mieszcząca się w Gminnym Przedszkolu nr 4 ) przy ul. Orzeszkowej 44

Tel. 517 121 979

 

     GODZINY OTWARCIA

poniedziałek        11.00-18.00
 

Tutaj się znajdujemy

From Address:
środa                   9.00-15.00
 
piątek                 11.00-18.00
 

Fanpage filii można również znaleźć na

                    FACEBOOK

Filię prowadzi mgr Ewa Szczerkowska

 Zaproszenie na klub książki

25 lutego (poniedziałek) o godz. 16.30  odbędzie się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem będziemy dyskutować na temat zbioru reportaży Artura Domosławskiego, pt. "Wykluczeni". Serdecznie zapraszamy!

 

W dniach: 28.01, 30.01 biblioteka bedzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zaproszenie na klub książki

25 stycznia o godz.16.30 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Będziemy dyskutować o powieści E.-E. Schmitta, pt. "Trucicielka". Serdecznie zapraszamy.

 

Poranki z Kicią Kocią, cz. I

W środę, 9 stycznia, w Przedszkolu nr 5, w grupie Tygrysków odbyły się pierwsze zajęcia z nowgo cyklu, pt. "Poranki z Kicią Kocią". Dzieci wysłuchały opowiadania "Kicia Kocia w bibliotece", przy okazji poznały takie słowa jak: bibliotekarka i pisarka. W drugiej części kolorowały rysunek z kotką w roli głównej.

 

Zima z wesołym Ryjkiem

W środę, 9 stycznia, odwiedziła bibliotekę grupa 6.z Gminnego Przedszkola nr 4. Dzieci uczestniczyły w zajęciach „Zima z wesołym Ryjkiem”. Najpierw odgadywały zimowe zagadki, potem poznały wesołego Ryjka i jego rodzinę i wysłuchały opowiadania o tym, jak Ryjek pojechał w góry na narty, a w górach nie było śniegu. Następnie przyporządkowywały obrazki, które charakteryzują zimę i wzięły udział w zabawie „Prawda-fałsz”, warto dodać, że same czytały zdania, które następnie grupa miała ocenić jako prawdę lub fałsz.

 Podobne zajęcia odbyły się również w piatek, 11 stycznia, a uczestniczyły w nich dzieci z grupy integracyjnej także z Przedszkola nr 4.

 

Idą święta

 

W dwóch pierwszych tygodniach grudnia bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy integracyjnej z Przedszkola nr 4 wraz z paniami: Jolantą Łapaj i Dorotą Galle oraz dzieci z grupy 6. wraz z panią Barbarą Tyrałą również z Przedszkola nr 4. Obie grupy uczestniczyły w zajęciach „Idą święta”, w czasie których odgadywały świąteczne zagadki, zapoznały się z bożonarodzeniową literaturą, bawiły się w zabawę "Wyprawa po choinkę". Jak na wizytę w bibliotece przystało nie mogło obyć się bez czytania, przedszkolaki wysłuchały pierwszego rozdziału opowieści A. Stelmaszyk "Niezwykłe święta Kornelii", wiersza E. Wygonik-Barzyk "Urodziny świętego Mikołaja" i opowiadania E. Skarżyńskiej, pt. "Bardzo dziwna bajka o zwyczajnym śniegu". Na koniec czekał na nie słodki poczęstunek, a bibliotekarka dostała świąteczne, brokatowe gwiazdki.

Zaproszenie na klub książki

Zapraszamy na grudniowy Dyskusyjny Klub Książki. Spotykamy się 28 grudnia (wyjątkowo jest to piątek, a nie poniedziałek),po raz ostatni w tym roku. Tematem głównym naszego spotkania będzie najnowszy zbiór felietonów Katarzyny Grocholi, pt. "Pocieszki", podsumujemy także cały klubowy rok.

Listopad z teatrzykiem kamishibai

 

W cztery kolejne środy listopada bibliotekarka z filii odwiedziła cztery grupy przedszkolne, w Gminnym Przedszkolu nr 4 i nr 5. Odwiedziny związane były z akcją "Listopad z teatrzykiem kamishibai", a przedszkolaki wysłuchały bajki o pewnym brzydkim kaczątku, który przemienił się w pięknego łabędzia i japońskiej bajki "Mój przyjaciel Kemushi".

Zaproszenie na Dyskusyjny Klub Książki

26 listopada, o godz. 16.30 na kolejnym klubie książki będziemy rozmawiać o życiu na wsi za sprawą książki Natalii Sosin-Krosnowskiej, pt. "Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta". Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy po odbiór książek, które dostępne są w bibliotece przy ul. Orzeszkowej 44.

Z legendami przez Polskę, cz. II

W środę, 24 października odbyły się drugie warsztaty z cyklu "Z legendami przez Polskę", realizowanego przez Filię nr 1 i Przedszkole Gminne nr 5. Tym razem przedszkolaki z grupy Tygrysków poznały legendę o strasznym smoku i odważnym Skubie, a także wykonały zielone, ziejące ogniem, smoki wawelskie.

W piątek (19.10) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy! 

 

Zaproszenie na klub książki

22 października, o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem będziemy dyskutować o najgłośniejszym procesie II Rzeczpospolitej i reportażu Cezarego Łazarewicza "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Serdecznie zapraszamy. Książki na klub można już odbierać w bibliotece przy ul. Orzeszkowej 44.

W dniach 26.09 (środa) i 28.09 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Z legendami przez Polskę, cz. I

19 września odbyły się pierwsze zajęcia z nowego cyklu "Z legendami przez Polskę", w grupie Tygrysków w Przedszkolu nr 5. Dzieci wysłuchały legendy "Złota kaczka" o pewnej niezwykłej warszawskiej kaczce, a następnie pomalowały na złoto kaczki, przykleiły im też żółte piórka.
Za część literacką warsztatów odpowiada bibliotekarka, Ewa Szczerkowska, a za część plastyczną wychowawczyni Urszula Zych. "Z legendami przez Polskę" to projekt, którym obie instytucje wpisują się w program obchodów 100. niepodległości Polski, a jego bohaterami będą wybrane polskie miasta.

 

 

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" 

8 września biblioteka zaprasza wszystkich mieszkańców Kłobucka na Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". Tradycyjnie spotykamy się na Rynku im. Jana Pawła II, w tym roku o godz. 15.00. Fragmenty powieści Stefana Żeromskiego przeczytają m.in. Burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski, Beata Pluta, Komendant Hufca Kłobuck, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, Agnieszka Biernacka i policjant Tomasz Solnica. Tak jak każdego roku i w tym uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizie, który poprowadzą Beata Hyra i Ewa Jakubowska, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2. Imprezie będą towarzyszyć wystawy nawiązujące do obchodzonej w 2018 roku 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 W piątek, 27.07, biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Zaproszenie na klub książki

16 lipca, o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem będziemy rozmawiać o książce Krystyny Naszkowskiej, "A ni tu ani tam. Marzec' 68 - powroty". Zapraszamy szczególnie czytelników zainteresowanych stosunkami polsko-żydowskimi, a także wszystkich wielbicieli dobrej literatury.

 

 W dniach 25.06 - 06.07 biblioteka będzie nieczynna (urlop bibliotekarki).

 

"Zwierz w bibliotece" z Melą

13 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku przedszkolnym warsztaty z cyklu "Zwierz w bibliotece". Wzięła w nich udział grupa Tygrysków z Przedszkola nr 5. Dzieci wysłuchały opowiadania E. Eriksson "Mela na zakupach", o śwince, która po raz pierwszy robiła sama zakupy. Następnie przy pomocy papierowych talerzyków, wyciętych elementów pyska, takich jak uszy czy oczy, i farb stworzyły sympatyczne, różowe świnki.

Tydzień Głośnego Czytania

 

4 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocia”, którym równocześnie rozpoczął się VII Tydzień Głośnego Czytania, tradycyjnie przypadający na pierwszy tydzień czerwca.  W spotkaniu, które miało piknikowy charakter, uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 4 z grupy 6.wraz z wychowawczynią Barbarą Tyrałą. Na początek ułożyły tytuł czytanego opowiadania Anity Głowińskiej – „Kicia Kocia na pikniku”. Oprócz czytania był czas na zagadki, głuchy telefon i układanie puzzli, a także mały słodki poczęstunek.

 

6 czerwca, w drugim dniu VII Tygodnia Głośnego Czytania, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy integracyjnej z Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczyniami: Jolantą Łapaj i Adą Kotowicz. Dzieci wysłuchały bajki "Królowa pszczół" przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai, przy okazji zwiedziły także filię, odgadywały zagadki i oglądały niespotykane gabarytowo książki.

 

V rajd "Odjazdowy Bibliotekarz"

 

26 maja już po raz piąty wyruszył spod Filii nr 1 rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz 2018”. W tym roku czytelnicy i miłośnicy dwóch kółek przejechali trasę Kłobuck-Truskolasy, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje. Najpierw zwiedzanie drewnianego kościoła św. Mikołaja wraz z przewodnikiem, a potem odpoczynek w Szkole Podstawowej im. S. Ligonia. Tam zarówno młodsi, jak i starsi mogli wziąć udział w quizie wiedzy o Dwudziestoleciu Międzywojennym, literackich kalamburach, wysłuchać opowieści o truskolaskich sportowcach i Stanisławie Ligoniu. Oddzielnym punktem programu był występ młodzieży, która przeczytała patriotyczne wiersze o Polsce.

Partnerami rajdu w tym roku byli: LGD „Zielony Wierzchołek Śląska” oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku.

 

Zaproszenie na klub książki

Zapraszamy wszystkich wielbicieli dobrej literatury na kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. 4 czerwca (poniedziałek) o godz. 16.30 będziemy dyskutować o książce Magdaleny Żelazowskiej "Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata". Może któraś z przeczytanych historii stanie się inspiracją przy planowaniu wakacyjnego wyjazdu?

 

W dniach 29.05 (środa) i 01.06 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Wilczy "Zwierz w bibliotece"

W środę, 23 maja, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Zwierz w bibliotece", odbywające się w Przedszkolu nr 5. Dzieci z grupy Tygrysków wysłuchały opowiadania O. Lallemand "O Wilku, który chciał zmienić kolor". Następnie pokolorowały wilki, które futra lśniły wieloma kolorami, tak jak tytułowego wilka.

W środę 16.05 i 23.05 biblioteka będzie nieczynna ze względu na udział bibliotekarki w szkoleniach. Za utrudnienia przepraszamy.

Zaproszenie na rajd rowerowy 

 

Zapraszamy po raz piąty na rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz". W tym roku startujemy spod Filii nr 1, ul. Orzeszkowej 44, a jedziemy do Truskolas, pokonując trasę ok. 12 km.

Punktem docelowym naszego rajdu jest Szkoła Podstawowa im. S. Ligonia w Truskolasach.. Na wszystkich uczestników rajdu, niezależnie od wieku, czekają liczne atrakcje. Po przyjeździe do wsi uczestnicy zwiedzą wraz z przewodnikiem zabytkowy kościół św. Mikołaja. Następnie odjazdowi rowerzyści wezmą udział w pikniku "Moja Niepodległa", w czasie którego będą rozwiązywać test wiedzy o Dwudziestoleciu Międzywojennym i literackie kalambury, wysłuchają także wierszy o tematyce patriotycznej w interpretacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku. Piknik literacko-historyczny poprowadzi bibliotekarka Ewa Szczerkowska.

Każdy z uczestników proszony jest o wzięcie czegoś w kolorze pomarańczowym (czapeczka, apaszka, itp.) – tak, abyśmy byli widoczni w terenie. Poza tym kolor pomarańczowy to znak rozpoznawczy akcji.

Zapisy na biblioteczny rajd do 24.05: Biblioteka Publiczna, ul. Okólna 3 lub Filia nr 1, ul. Orzeszkowej 44 (budynek Gminnego Przedszkola nr 4) lub pod nr tel. 517 121 979.Koordynator: Ewa Szczerkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Partnerami wydarzenia w tym roku są: LGD "Zielony Wierzchołek Śląska" i Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku.


 

Odjazdowy Bibliotekarz

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że w tym roku rajd Odjazdowy Bibliotekarz wystartuje 26 maja (sobota) i pokona trasę Kłobuck - Truskolasy. Będziemy zwiedzać drewniany kościół św. Mikołaja i rozwiązywać quiz wiedzy o Dwudziestoleciu Międzywojennym. Więcej szczegółów wkrótce.

 

 

Warsztaty z okazji święta książki

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki bibliotekę odwiedziły 6. Z Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczynią Barbarą Tyrałą. Dzieci wzięły udział w warsztatach z „Czarną książką kolorów”. Na początek krótko porozmawiały o kolorach, potem wysłuchały historię niewidomego Tomka. Dzieci poprze udział w różnych prostych zabawach typu „tajemnicze pudełko” wczuwały się w sytuację osób niepełnosprawnych. Na zakończenie zajęć w parach wykonały ilustracje do własnej czarnej książki.

 

 

W dniach 25.04 (środa) i 27.04 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Natomiast 4.05 (piątek) będzie czynna w godz. 8.30 - 15.30. Za utrudnienia przepraszamy!

Zaproszenie na klub książki

 

23 kwietnia, tradycyjnie o godz. 16.30,  odbędzie się kolejny Dyskusyjny Klub Książki. W kwietniu będziemy rozmawiać o książce Wioletty Grzegorzewskiej pt. „Guguły”. Serdecznie zapraszamy.

 

Kicia Kocia na rowerze

 

16 kwietnia odbyło się czwarte w tym roku spotkanie z cyklu "Poniedziałki z Kicią Kocią". Przedszkolaki z grupy pani Barbary Tyrały z Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania A. Głowińskiej "Kicia Kocia na rowerze", następnie mogły sprawdzić, jak siedzi się na prawdziwym dorosłym rowerze, a na koniec wycięły wielki rower z ich ulubioną kotką na nim:-) Przy okazji okazało się, że wszystkie dzieci lubią i potrafią jeździć na rowerze i to na dwóch kółkach!

 

 

 

 

 

Informujemy, że 30 marca (Wielki Piątek) biblioteka będzie nieczynna.Za utrudnienia przepraszamy.

 Zajęcia o wodzie

 

21 marca, w przeddzień Światowego Dnia Wody bibliotekę odwiedziła zaprzyjaźniona grupa 6. z Przedszkola nr 4, aby uczestniczyć w zajęciach o dwóch rzekach: chorej i szczęśliwej. Dzieci odpowiadały na "wodne" zagadki, wzięły udział w zabawie ruchowej "Błyskawica grzmot", wysłuchały wiersza J. Papuzińskiej "Chora rzeka" i wykonały pracę plastyczną przedstawiającą szczęśliwą rzekę (oczywiście była to nasza Biała Oksza) z wesołymi rybkami.

 

  

 

 Sprzątamy z Kicią Kocią

 

19 marca odbyły się trzecie w tym roku "Poniedziałki z Kicią Kocią”. Dzieci z Przedszkola nr 4 wysłuchały kolejnej opowieści Anity Głowińskiej o kotce, która tym razem uczyła się sprzątać korzystając z odkurzacza. Następnie wykonały kolorowe miotły, które  - jak zauważyły - mogą się przydać w czasie przedświątecznych porządków .

 

  

 

Zwierz w bibliotece z Kastorem

 

14 marca odbyły się trzecie w tym roku warsztaty z serii „Zwierz w bibliotece”. Tygryski z Przedszkola nr 5 poznały bobra o imieniu Kastor, który ze swoim przyjacielem Maciusiem sadzili fasolkę. Sympatyczny bóbr to tytułowy  bohater książki Larsa Klintinga pt. „Kastor uprawia fasolkę”. W drugiej części zajęć przedszkolaki sadziły fasolkę, a także rzeżuchę.

 

  


 

Zaproszenie na marcowy DKK

 

19 marca o godz. 16.30 odbędzie się kolejny Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem klubowiczki dyskutować będą o powieści Marii Semple „Gdzie jesteś Bernadette?”. W bibliotece jest jeszcze dostępny jeden egzemplarz książki, zachęcamy do wypożyczenia. Równocześnie przypominamy, że książki na klub można wypożyczyć nie będąc zapisanym do kłobuckiej biblioteki.

 

Pieczenie z Kicią Kocią

26 lutego odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Wyjątkowo, ze względu na charakter zajęć, przedszkolaki spotkały się z bibliotekarką Ewą Szczerkowską w Przedszkolu nr 4. W pierwszej części spotkania dzieci z grupy Barbary Tyrały wysłuchały opowiadania o Kici Koci, która wraz z babcią piekła ciasteczka. W drugiej części same przygotowały ciastka z jabłkami, które zostały upieczone w przedszkolnej kuchni. 

 

 

 Zaproszenie na lutowy klub książki

Kolejny w tym roku Dyskusyjny Klub Książki odbędzie się 26 lutego o godz. 16.30. Będziemy rozmawiać o książce Beaty Sabały-Zielińskiej, pt. „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak”, będącej zapisem wspomnień Ewy Berbeki, żony jednego z wybitniejszych polskich himalaistów.

Zapraszamy serdecznie wszystkich wielbicieli dobrej literatury i gór.

 

Koci „Zwierz w bibliotece”

21 lutego odbyły się drugie w tym roku zajęcia z cyklu „Zwierz w bibliotece” w Przedszkolu nr 5. Dzieci z grupy Tygrysków wysłuchały opowieści o pewnej zbuntowanej kotce z książki Piotra Wilkonia, pt. „Była sobie Ruda”, a następnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą rudego kota.

Warsztaty przygotowały: bibliotekarka Ewa Szczerkowska i wychowawczyni grupy, Urszula Zych.

 

 

Otwarcie wystawy fotograficznej

19 lutego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Barbary Korczak zatytułowanej „Piękno wokół nas”. Na początku zebranych gości przywitała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Monika Wypych, która wygłosiła także krótką prelekcję o istocie piękna. Potem kilka słów o kulisach powstania wystawy powiedziała bibliotekarka Ewa Szczerkowska, zaznaczając, że jest to trzecia indywidualna wystawa w „Klamerce”, wcześniej swoje zdjęcia prezentowali: Aleksander Lis i Kamil Hazy. Następnie głos zabrała autorka prezentowanych dzieł, a zgromadzeni goście mogli zadawać jej pytania.

Wystawa „Piękno wokół nas” będzie czynna do 31 marca.

  

 

Zaproszenie na wystawę fotografii 

W poniedziałek, 19 lutego o godz. 17.00, odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Barbary Kluby-Korczak, zatytułowanej „Piękno wokół nas”. Na wystawę składa się 30 zdjęć o tematyce przyrodniczej, wśród nich portrety kwiatów, ptaków, ważek.

A tak pisze o sobie autorka zdjęć:

Nazywam się Barbara Korczak. Urodziłam się i mieszkam w Kłobucku. Kocham przyrodę i otaczający nas świat. Od wielu lat fotografowanie jest moją pasją. Uwielbiam wycieczki krajoznawcze i krótkie wypady w plener, skąd czerpię inspirację do zdjęć. Bohaterami moich fotografii są krajobrazy, zwierzęta, ptaki, owady, rośliny oraz ciekawe wydarzenia kulturalne. Ponieważ mój aparat towarzyszy mi prawie zawsze i prawie wszędzie, dlatego mam wiele okazji do utrwalenia ciekawych ujęć.

Wystawa będzie czynna do końca marca, zdjęcia można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki w poniedziałki, środy i piątki.

 

 

Warsztaty z „Czarną Książką Kolorów”

5 lutego, w ramach akcji Ferie w bibliotece, odbyły się warsztaty z „Czarną Książką Kolorów”. Dzieci poznały historię niewidomego Tomka z książki Meneny Cottin i Rosany Farii, opowiedziały o swoich ulubionych kolorach i odgadywały zagadki „Jaki to kolor?”, które same wymyśliły. Następnie wzięły udział w zabawach i grach: „Zawiązane oczy”, „Tajemnicze pudełko”. Oczywiście był też czas na tworzenie własnej „czarnej książki kolorów” z wykorzystaniem czarnych kartek, jak również czarnej bibuły i plasteliny. Na koniec uczestnicy zajęć próbowali „napisać” swoje imię korzystając z alfabetu Brailleʼa.

Akcja „Czytelnicy Fili nr 1 czytają Herberta”

 

 

Zaproszenie na styczniowy klub książki

 

29 stycznia, o godz. 16.30 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem pierwszej części dyskusji będzie ksiązka „Tarantula” Thierry Jonqueta, na podstawie której powstał głośny film Pedro Almodovara „Skóra, w której żyję”. w drugiej będziemy rozmawiać o współczesnej literaturze węgierskiej (wcześniej prezentowanej w ramach „Książki Tygodnia” na Facebooku).

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Styczniowy „Zwierz w bibliotece”

 

Bohaterem styczniowego "Zwierza w bibliotece" była żyrafa. Tygryski z Przedszkola nr 5 poznały żyrafie obyczaje, wysłuchały "Bajki o żyrafie, która kupiła sobie kapelusz" Wandy Chotomskiej i wykonały piękne żyrafie portrety. Spotkanie odbyło się 17 stycznia. Kolejne warsztaty już za miesiąc.

 

 

Z Kicią Kocią w kosmosie

 

15 stycznia odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Poniedziałki z Kicią Kocią". Tym razem dzieci z grupy 6. z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz ze znaną im i lubianą kotką udały się w kosmos, dowiedziały się m.in., że nie działa tam grawitacja i że trzeba mieć specjalny skafander, a w drugiej części zajęć wykonały w dwóch grupach rakiety, którymi – jak zapowiedziały - może kiedyś wybiorą się w kosmos.


 


 

Godziny otwarcia filii w przerwie świątecznej

 

W środę (27 grudnia) biblioteka będzie nieczynna, a w piątek (29 grudnia) będzie czynna od 11.00 do 18.00. O 16.30 zapraszamy na świąteczny Dyskusyjny Klub Książki.

 

Zwierz w bibliotece w Dzień Ryby

 

W środę, 20 grudnia, w nieco kameralnej atmosferze odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Zwierz w bibliotece” w grupie Tygrysków w Przedszkolu nr 5. Bohaterem w Dzień Ryby mogła być tylko rybka, a konkretnie Rybka MiniMini, która poszukiwała prezentu urodzinowego dla Ośmiornicy Oktawii. Dzieci poznały także tak egzotyczne ryby jak skrzydlicę czy wstęgora królewskiego. Oczywiście bohaterem pracy plastycznej była również ryba.


Zaproszenie na grudniowy klub książki

 

W piątek, 29 grudnia, odbędzie się ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Będziemy rozmawiać o najbardziej znanej opowieści bożonarodzeniowej: „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Początek spotkania o godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy.

Świąteczna Kicia Kocia

 

Za nami już czwarte spotkanie z cyklu „Poniedziałki w Kicią Kocią”. Grudniowe warsztaty , które odbyły się wyjątkowo w środę 13.12, składały się z dwóch części. W pierwszej dzieci wysłuchały opowiadania Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w przedszkolu” i porozmawiały o tym, jak im mija dzień w przedszkolu. W drugiej wykonały piękne, bożonarodzeniowe choinki. W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki z grupy 6. wraz z wychowawczynią Barbarą Tyrałą z Gminnego Przedszkola nr 4.

 

 

 Kicia Kocia na basenie

W poniedziałek, 27 listopada, bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 4 z grupy 6. Barbary Tyrały. Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Tym razem wysłuchały opowiadania Anity Głowińskiej „Kicia Kocia na basenie”. Następnie wykonały pracę plastyczną: basen, a w nim poznanych bohaterów: Kicię Kocię i jej przyjaciół.

Listopadowy Zwierz w bibliotece 

W środę, 22 listopada, odbyły się kolejne zajęcia w ramach comiesięcznych spotkań pt. „Zwierz w bibliotece”. Bohaterem spotkania był tym razem niedźwiedź. Dzieci z grupy Tygrysków w Przedszkolu nr 5 wysłuchały opowiadania „Wszystkich was kocham najbardziej” Sama McBratneyʼa i wiersza „Na urodziny misia Zbysia”, poznały także inne „misiowe” książki i wykonały prace plastyczne przedstawiające kolorowe niedźwiadki. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe zakładki z wizerunkami popularnych misiów: Uszatka, Kubusia Puchatka i Paddingtona. 

24.11 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

„Paczka dla Bohatera” w bibliotece

 

Kłobucka biblioteka po raz pierwszy włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Bohatera”. W bibliotece przy ul. Okólnej 3, a także w filiach: Filii nr 1, ul. Orzeszkowej 44 i Filii w Kamyku, ul. Strażacka 1, można przynosić artykuły, z których będą robione bożonarodzeniowe paczki. Zbieramy przede wszystkim: artykuły spożywcze (soki, herbata, kawa, ryż, dżemy, konserwy, olej) i środki czystości (pasta do zębów, proszek do prania, płyny do mycia podług, szampony, balsamy). Zbiórka trwa do 15 grudnia.

 

Zaproszenie na DKK

27 listopada o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W listopadzie będziemy dyskutować o książce Marie Benedict „Pani Einstein”. Serdecznie zapraszamy!

 

 

W piątek, 10 listopada, biblioteka będzie nieczynna ze względu na wyjazd służbowy bibliotekarki. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zajęcia przyrodnicze o dokarmianiu ptaków

W piątek, 27 października, odbyły się zajęcia przyrodnicze w grupie integracyjnej w Przedszkolu nr 4. Tematem głównym było dokarmianie ptaków zimą. Dzieci wysłuchały opowiadania o głodnych wróbelkach, poznały ptaki, które można spotkać zimą w karmniku, a także dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki . Tradycyjnie na koniec wykonały pracę plastyczną przedstawiającą – nie mogło być inaczej – ptaki w karmniku. Grupa otrzymała od kłobuckiej biblioteki karmnik, oczywiście przedszkolaki zobowiązały się do mądrego dokarmiania ptaków. Zajęcia przygotowała bibliotekarka Ewa Szczerkowska we współpracy z nauczycielkami: Adą Kotowicz i Jolantą Łapaj z Koła LOP.

 

Z Kicią Kocią o podróżach

25 października odbyły się drugie zajęcia z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Tym razem przedszkolaki z grupy przedszkolnej Barbary Tyrały z Przedszkola nr 4 poznały historię Kici Koci podróżującej wraz z tatą pociągiem. Wykonały prace plastyczne nawiązujące do wysłuchanej historii. Wcześniej natomiast wskazały przedmioty, które mogą przydać się podróżnym i wymieniły środki lokomocji, którymi udajemy się w podróż.

 

 

 VI Tydzień Głośnego Czytania

W poniedziałek, 16 października rozpoczął się VI Tydzień Głośnego Czytania. W tym roku tematem przewodnim jest muzyka i muzycy. Dlatego przedszkolaki z grupy 5,6latków Małgorzaty Karkowskiej z Przedszkola nr 4 wysłuchały bajki „Zaczarowana fujarka” K. K. Sándora. A czytał im Andrzej Jelonek, lider Kapeli u Andrzeja, instruktor muzyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku.

W środę, 18 października,w drugim dniu Tygodnia Głośnego Czytania dla przedszkolaków czytał muzyk Sebastian Wypych. S. Wypych jest muzykiem, śpiewa w zespole Głos, komponuje, gra na gitarze i trąbce. Wraz z córką Jagodą wystąpił w programie "Aplauz, Aplauz", rodzinny duet znalazł się w finale tego show. Dzieciom muzyk przeczytał popularną bajkę "Czterej muzykanci z Bremy". W spotkaniu uczestniczyły dwie grupy przedszkolne z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczyniami Adą Kotowicz i Barbarą Tyrałą.

W piątek, 20 października, odbyło się trzecie i zarazem ostatnie spotkanie w Tygodniu Głośnego Czytania. Dzieciom z grupy Iwony Tałaj z Przedszkola nr 4 czytała nauczycielka muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku, Małgorzata Głąb. Przedszkolaki wysłuchały opowieści L. Schneider, pt. „Zuzia idzie do szkoły muzycznej”, a na koniec czekała na nie muzyczna niespodzianka: mogły zapoznać się z wybranymi instrumentami perkusyjnymi.

 

 

Zaproszenie na październikowy DKK

 

W poniedziałek, 23 października wyjątkowo o godz. 18:00, odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Będziemy rozmawiać o reportażu Lidii Ostałowskiej „Cygan to Cygan”. Egzemplarze książki są oczywiście dostępne w bibliotece przy ul. Orzeszkowej 44.

W czasie październikowego klubu książki będziemy świętować 10 lat istnienia DKK w Kłobucku. Serdecznie zapraszamy obecnych, ale także dawnych klubowiczów i wszystkich miłośników dobrych książek.

 

Zwierz w bibliotece

W środę, 20 września, odbyły się pierwsze zajęcia z nowego cyklu, pt. „Zwierz w bibliotece”. W warsztatach wzięła udział grupa Tygrysków z Przedszkola nr 5. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jeż detektyw” A. Grabowskiego z tomu „Opowiadania z uśmiechem”, poznały zwyczaje jeży, a także wzięły udział w zabawie ruchowej, w której wcielały się w tuptające jeże. Na koniec wykonały jeżyki z szysze i plasteliny.

 

 

 

Kicia Kocia w bibliotece

 

W poniedziałek, 18 września, odbyły się pierwsze warsztaty z nowego cyklu, pt. „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Dziś tematem spotkania była wizyta Kici Koci w bibliotece. Dzieci z grupy przedszkolnej Barbary Tyrały wysłuchały opowiadania Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece”, obejrzały książki o niespotykanej objętości i wielkości, same wytłumaczyły, co to jest biblioteka. Następnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą bibliotekę.

 

W poniedziałek (11.09) i piątek (15.09), ze względu na udział z szkoleniu bibliotekarki, filia będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Potencjometr 2017 – nabór tekstów

 

Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Częstochowie ogłasza nabór tekstów prozatorskich, które wydane zostaną w antologii w ramach akcji POTENCJOMETR 2017. Tegoroczna publikacja nosić będzie podtytuł "Mówione prozą...".

Organizatorzy czekają na teksty nieprofesjonalnych i początkujących autorów związanych z Częstochową, którzy nie mają na koncie więcej niż jednej książki literackiej na koncie. Zapraszają do nadsyłania opowiadań, fragmentów pamiętników i większych utworów, miniatur, a nawet wpisów na blogu i innych krótkich form literackich mieszczących się w konwencji prozy artystycznej.

Teksty można przesyłać do połowy września na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Z autorami wybranych utworów organizatorzy skontaktują się drogą mailową.

 

 

Narodowe Czytanie - lista czytających

 

Prezentujemy listę osób czytających fragmenty „Wesela” (w kolejności alfabetycznej):

 

- Ewa Jakubowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 jako Zosia,

 

- Beata Hyra, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 jako Haneczka,

 

- Michał Kulig, częstochowski poeta przed debiutem, aktor teatru kukiełkowego jako Czepiec i Gospodarz,

 

- Małgorzata Piętka, Radio Ankra, przedstawicielka Dyskusyjnego Klubu Książki w Kłobucku jako Chochoł,

 

- Kinga Raczyńska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Lgocie jako Panna Młoda,

 

- Kamil Raczyński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku jako Pan Młody,

 

- Tomasz Solnica, asystent Wydziału Prewencji KPP w Kłobucku jako Jasiek,

 

- Janusz Soluch, radny Gminy Kłobuck jako Poeta,

 

- Anna Ściebura, Koło Gospodyń Wiejskich „Łobodzianki” z Łobodna,

 

- Aleksander Tokarz, radny Gminy Kłobuck jako Wernyhora,

 

- Hanna Wierus, uczennica jako Isia

 

- Monika Wypych, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck jako Maryna,

 

- Sebastian Zielonka, redaktor naczelny portalu Miejska jako Dziennikarz.

 

Zaproszenie na DKK o Stanisławie Wyspiańskim

1 września (piątek) odbędzie się wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, pt. "Wokół Wyspiańskiego". Będziemy dyskutować o życiu i twórczości autora "Wesela". Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na Narodowe Czytanie 2017

 


 

W piątek (18.08) biblioteka będzie wyjątkowo czynna od godz. 13.00 ze względu na udział bibliotekarki w warsztatach "Bądź jak Wyspiański". Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zaproszenie na warsztaty bibułkarskie „Wianki, wianuszki”

Zajęcia, które skierowane są do dzieci i młodzieży, odbędą się w środę (23.08), o godz. 11:00, w Filii Bibliotecznej nr 1, ul. Orzeszkowej 44. Uczestnicy będą uczyć się robić kwiaty, a następnie wianki z bibuły. Poprowadzi je Anna Ściebura z Koła Gospodyń Wiejskich w Łobodnie. Powstałe wianki będzie można obejrzeć na wystawie towarzyszącej Narodowemu Czytaniu „Wesela”.

 

 

Zaproszenie na warsztaty malarskie

 

Zapraszamy na warsztaty malarskie „Bądź jak Wyspiański”. Warsztaty, które są skierowane do dzieci i młodzieży, odbędą się 18.08, o godz. 11.00 w bibliotece przy ul. Okólnej 3. Poprowadzi je znana kłobucka artystka, pani Zofia Trzepióra – Noga. Uczestnicy będą malować ulubione kwiaty Stanisława Wyspiańskiego, a ich prace będą wyeksponowane na Rynku Jana Pawła II w czasie Narodowego Czytania 2017.

 

Narodowe Czytanie „Wesela”

 

Już po raz trzeci Narodowe Czytanie w Kłobucku odbędzie się na Rynku im. Jana Pawła II. Organizatorami imprezy, tak jak w poprzednich latach, są: Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck, Filia nr 1 i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, Filia w Kłobucku. Czytanie „Wesela” rozpoczynamy 2 września o godz. 10:00.

 

W programie: czytanie fragmentów "Wesela" przez wybranych mieszkańców miasta, weselne przyśpiewki w wykonaniu koła gospodyń wiejskich z Łobodna "Łobodzianki", quiz "Stanisław Wyspiański i jego czasy", wystawy prac plastycznych dzieci pt. "Bądź jak Wyspiański" oraz wystawa pt. "Wyspiański we wspomnieniach i autocytatach". Na wszystkich uczestników będzie także czekał „weselny” poczęstunek.

 

Natomiast jeszcze w sierpniu postać Stanisława Wyspiańskiego przypomnimy dorosłym na specjalnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęconemu jego życiu i twórczości. Z kolei młodzi mieszkańcy kłobucka będą mogli zapoznać się z twórczością Wyspiańskiego na warsztatach „Bądź jak Wyspiański”, w czasie których będą malować szczególnie bliskie artyście kwiaty. Na innych warsztatach dzieci i młodzież będą poznawać tajniki powstawania bibułkowych wianków.

 

 Piknik dla dzieci z Cecylką Knedelek

 

W piątek, 11.08, odbyły się warsztaty kulinarne pt. „Piknik z Cecylką Knedelek”. Wzięły w nich udział dzieci, w większości młodzi czytelnicy Filii nr 1. Najpierw upiekły dwa rodzaje ciastek: francuskie jabłka, czyli ciastka pana Jabłecznika i ryżowe dołki, czyli ciasteczka z konfiturą. Potem był czas na różne gry, zabawy językowe i rozwiązywanie zagadek. Tę cześć zajęć poprowadziły panie: Jadwiga Ziętek i Zofia Nowacka.

Zaproszenie na sierpniowy klub książki

 

4 sierpnia, o godz.16.30, odbędzie się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszej rozmowy będzie tom opowiadań Włodzimierza Odojewskiego "...i poniosły konie". Serdecznie zapraszamy.

 

W dniach 03.07-28.07 biblioteka będzie nieczynna (urlop bibliotekarki).  

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Czytanie na dywanie w czerwcu

W środę, 21 czerwca, odbyły się dwa spotkania z cyklu „Czytanie na dywanie” w Przedszkolu nr 4. Dzieci z grupy Barbary Tyrały wysłuchały opowiastki Pana Poety pt. „O kurze, co tyła na diecie”, natomiast „maluszki” z grupy Iwony Tałaj – „Niezapominajka” M. Broadeʼa. Było to ostatnie czytanie przed wakacjami.

 

 Spotkanie z ptakami w Klamerce

W poniedziałek, 19 czerwca, bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku z wychowawczynią, Agnieszką Sieją. Obejrzeli oni wystawę "Ptak - to dobry znak" i poznali bajki: "Słowik" (na podstawie baśni H. Ch. Andersena) i "O orle, który myślał, że jest kogutem" (na podstawie indiańskiej legendy), opowiedziane za pomocą teatrzyku kamishibai. 

Z wystawą zapoznały się także przedszkolaki uczestniczące w warsztatach „Czytam sobie w poniedziałek”. Wraz z nauczycielką Anetą Płuską obejrzały zdjęcia ptaków i wysłuchały bajki „O orle, który myślał, że jest kogutem”.

 

 

Odwiedziny przedszkolaków w Klamerc

W środę, 14 czerwca, bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 4. Przedszkolaki z grupy Barbary Tyrały przyszły obejrzeć wystawę fotograficzną „Ptak – to dobry znak”. Wysłuchały także bajki „Słowik” na postawie baśni H. Ch. Andersena, opowiedzianejza pomocą obrazkowego teatrzyku kamishibai.

Natomiast wcześniej, w środę, 7 czerwca, biblioteczną galerię Klamerka odwiedziły przedszkolaki z grupy integracyjnej także z Przedszkola nr 4. Grupa wraz z paniami: Dorotą Galle i Jolantą Łapaj obejrzała wystawę fotograficzną „Ptak – to dobry znak”. Okazało się, że wiele gatunków ptaków, prezentowanych na wystawie, było dzieciom znanych, bowiem w tej grupie jest wielu zapalonych ornitologów.

 

 

 

Spotkanie autorskie z Magdaleną Kulus

W poniedziałek, 5 czerwca, Filię nr 1 odwiedziła pisarka i blogerka, Magdalena Kulus. Kulus jest autorką powieści „Nie tylko o łajdakach” i pamiętnika „Blondyn i Blondyna”, a także opowieści dla dzieci „Cykor”. Pisze recenzje do czasopisma „Guliwer” i prowadzi blogi: Blondyni i Nieuchwytne. W czasie spotkania, które prowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Monika Wypych, czytelnicy mogli dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących twórczości i życia autorki, a także poznać plany wydawnicze. W czasie spotkania młoda skrzypaczka, Zosia Wypych, wykonała fragment utworu A. Vivaldiego. Na zakończenie był także czas na zadawanie pytań i autografy. 

 

Ostatnie warsztaty "Czytam sobie w poniedziałek"

29 maja odbyły się ostatnie zajęcia z cyklu „Czytam sobie w poniedziałek” dla dzieci z Przedszkola nr 4.  Przedszkolaki wysłuchały książki Rafała Witka „Walizka pana Hanumana”, opowiedziały, co można robić, gdy pada deszcz i wspólnie skandowały zaklęcia. Do opowiadania wykonały rysunki, powstały tajemnicze walizki i cyrkowe namioty. Na zakończenie bibliotekarka wręczyła im pamiątkowe dyplomy.

 

 

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kulus

5 czerwca w Filii nr 1będzie gościła pisarka i blogerka, Magdalena Kulus. Jest ona autorką książek: „Blondyn i Blondyna”, która jest zapisem jej bloga,  powieści obyczajowej „Nie tylko o łajdakach”  (z wątkami kłobuckimi!) i opowieści dla dzieci, pt. „Cykor”.

Po spotkaniu będzie można zakupić książki M. Kulus i zdobyć autograf.

 

Zapraszamy na spotkanie DKK

3 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Będziemy rozmawiać o książce Anny K. Kłys, „Tajemnica pana Cukra”, przedstawiającą polsko-żydowską „wojnę przed wojną” . Początek tradycyjnie o godz. 16.30.

 

Odjazdowy bibliotekarz 2017 - zapisy

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenny dzień w gronie osób o podobnych pasjach.
W Kłobucku Odjazdowy Bibliotekarz zostanie zorganizowany po raz czwarty. Tym razem wyruszamy 20 maja, tuż po uroczystych obchodach Tygodnia Bibliotek
Punktem docelowym naszego rajdu jest zalew w Ostrowach nad Okszą. Na wszystkich uczestników rajdu, niezależnie od wieku, czekają liczne atrakcje. Na początek chwila relaksu przy grillu. Następnie literackie zagadki i kalambury oraz quiz wiedzy o ptakach w Polsce. Młodzi rowerzyści będą mogli wysłuchać bajki "Rower Walentynki" A. Brouillard i Ch. Ferrari przedstawionej za pomocą obrazkowego teatrzyku kamishibai. Na dorosłych czeka natomiast bookcrossing w ...ciemno.
Od początku partnerem bibliotecznego rajdu jest LGD "Zielony Wierzchołek Śląska". 
Każdy z uczestników proszony jest o wzięcie czegoś w kolorze pomarańczowym (czapeczka, apaszka, itp.) - tak, abyśmy byli widoczni w terenie. Poza tym kolor pomarańczowy to znak rozpoznawczy akcji. Dodatkowo w tym roku można wcześniej zamówić sobie „odjazdowe” koszulki w cenie ok. 20 zł. Każdy zainteresowany pomarańczowym T-shirtem powinien zgłosić się do biblioteki do 8 maja i podać swój rozmiar.
Zapisy na biblioteczny rajd do 17.05: Biblioteka Publiczna, ul. Okólna 3 lub Filia nr 1, ul. Orzeszkowej 44 (budynek Gminnego Przedszkola nr 4) lub pod nr tel. 517 121 979.

>>>>>Regulamin Odjazdowy Bibliotekarz<<<<< 

 

Ostatnie Kolorowe poczytajki

 

8 maja, w pierwszym dniu Tygodnia Bibliotek, odbyły się ostatnie "Kolorowe poczytajki" w grupie Żabek w Przedszkolu nr 5. Tematem głównym musiał być kolor pomarańczowy. Dzieci wysłuchały wiersza "Pomarańczowy" M. Brykczyńskiego i opowiadania "Lisek Maciuś" J. Papuzińskiej, a także rozwiązały krzyżówkę z hasłem "pomarańcza". Następnie wykonały lisie zakładki do książek, a bibliotekarka została obdarowana uroczymi tortami z okazji bibliotecznego święta.

 

Czytanie na dywanie w deszczową środę

 

W środę, 26 kwietnia, odbyło się podwójne „Czytanie na dywanie” w Przedszkolu nr 4. Dzieci z grupy 4. i 5. wysłuchały rozdziału „Złodziej” i „Imieniny” z tomu „Ciocia Jadzia” E. Piotrowskiej. Natomiast „maluchy” poznały „Bajkę o trzech Świnkach” N. Usenko  ( popularnego tomu „Opowiadania z uśmiechem”) i wiersz „Muchy w nosie” z tomu W. Chotomskiej „Podróże na piórze”, którego bohaterkami były również świnki.

 

 

Kolorowe poczytajki na niebiesko

24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kolorowe poczytajki” w grupie Żabek w Przedszkolu nr 5. Dzieci na początku zagrały w grę „Kolory tęczy”, potem odgadywały zagadki związane z kolorem niebieskim. Następnie poznały zwroty: marzyć o niebieskich migdałach, niebieski ptaki i ciała niebieskie. Wysłuchały wiersza M. Brykczyńskiego „Niebieski”, także opowiastki o słoniku, jego wędrówce w poszukiwaniu mamy i niezapominajkach, pt. „Niezapominajek”.

 

 

W dniu 14 kwietnia (Wielki Piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja o Odjazdowym Bibliotekarzu 2017

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że tegoroczny Odjazdowy Bibliotekarz wyrusza w trasę 20 maja (sobota). Start: Filia nr 1, meta: zalew w Ostrowach (w przypadku zapowiadanej wcześniej wyjątkowo złej pogody punkt docelowy może zostać zmieniony). Osoby, które chciałby kupić pomarańczową koszulkę z odjazdowym logo powinny zgłosić się do biblioteki na Zagórzu bądź na ul. Okólnej.

Zaproszenie na kwietniowe DKK

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 28 kwietnia (piątek) o godz. 16.30. Będziemy dyskutowaćo powieści Mario Vargasa Llosy pt. „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”.

 

Czytam sobie o smoku wawelskim

W poniedziałek, 3 kwietnia, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Czytam sobie w poniedziałek”. Tym razem zdominowały je smoki oraz jajka. Dzieci z grupy 5. i 6. Z Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania W. Widłaka „O smoku spod Wawelu”, poznały popularne powiedzenia i przysłowia o jajkach, a na koniec wykonały pracę plastyczną – piękne, w odróżnieniu od smoka wawelskiego przyjazne, smoki kłobuckie wykluwające się z jajek.

 

 Tydzień z Internetem 2017

W środę, 29 marca, odbyło się spotkanie w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy, którzy ukończyli prowadzony w bibliotece cykl zajęć „Z Internetem za pan brat”, a także aktywni czytelnicy filii. Rozwiązali oni quiz „E-pasjonaci”, podejmujący tematykę blogów kulinarnych,  o szyciu i typu „zrób to sam”.

Kłobucka biblioteka włączyła się w tę popularną w całym kraju akcję po raz drugi.

 

Zaproszenie na spotkanie klubu książki

Zapraszamy na trzecie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotykamy się 27 marca o godz. 16:30. Tematem dyskusji będzie książka „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmitta.

Zapraszamy do udziału w Tygodniu z Internetem 2017

 

 Światowy Dzień Wróbla

Już 17 marca biblioteka wraz z przedszkolem świętowała Światowy Dzień Wróbla, przypadający oficjalnie 20.03. Dzieci z grupy integracyjnej w Przedszkolu nr 4 rozwiązały krzyżówkę z hasłem "WRÓBEL", poznały przysłowie "Lepszy wróble w garści niż gołąb na dachu" i zwroty: jeść jak wróbelek, strach na wróble, wysłuchały śpiewu wróbla i wykonały pracę plastyczną przedstawiającą tego chyba najpopularniejszego polskiego ptaka. Wysłuchały także rozdziału z książki Hanny Łochockiej, pt. „O wróbelku Elemelku”.

 

 

 

Marcowe Czytam sobie w poniedziałek

13 marca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Czytam sobie w poniedziałek”, tym razem o początkach państwa polskiego.  Dzieci z grupy 5.i 6. Z Przedszkola nr 4 wysłuchały opowieści Zofii Staneckiej „W kraju Polan. O dawnej Polsce” ",  obejrzały książki popularnonaukowe o Biskupinie i budowie średniowiecznego grodu, a następnie same wykonały makietę takiego grodu. 

 

Kolorowe poczytajki na zielono

Bohaterem "Kolorowych poczytajek", które odbyły się  13 marca, w grupie Żabek w Przedszkolu nr 5 był kolor zielony. Dzieci wysłuchały wiersza o panu Ogórku i pani Sałacie autorstwa Marcina Brykczyńskiego, a także rozdziału "Ogród" z tomu przygód o Żabku i Ropuchu, poznały zwrot "nie mieć o czymś zielonego pojęcia", na koniec wykonały ilustracje do opowiadania - oczywiście dominował kolor zielony.

 

Marzec z teatrzykiem kamishibai

1 marca w grupie przedszkolnej pani Iwony Tałaj odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Marzec z teatrzykiem kamishibai". "Maluchy" wysłuchały bajki braci Grimm "Trzy świnki". Natomiast 3 marca, tym razem w bibliotece, dzieci z grupy pani Jadwigi Jędryki wysłuchały baśni "Słowik" Ch. H. Andersena, mogły także posłuchać śpiewu słowika.

 

Z kolei 8 marca bibliotekarka odwiedziła grupę Barbary Tyrały, dzieci wysłuchały bajki „Trzy świnki”. Natomiast 10 marca przedszkolaki z grupy integracyjnej mogły poznać utwór U. Ziober, pt.  „Bajka o księciu Husajnie i latającym dywanie”, powstałej na podstawie „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

 

 Dzień Kota w grupie integracyjnej

 

17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota odbyło się „kocie” spotkanie w grupie integracyjnej w Przedszkolu nr 4. Dzieci wysłuchały wiersza „Gość” Joanny Papuzińskiej i opowiadania „O kocie, który grał na harfie” tej samej autorki. Poznały zwroty: tyle co kot napłakał, drzeć z kimś koty, kupić kota w worku, bawić się kimś jak kot z myszką, przy okazji okazało się, że niektóre z nich znały i potrafiły wytłumaczyć, co oznaczają. Te z przedszkolaków, które mają koty w domu krótko o nich opowiedziały, natomiast wszystkie dzieci mogły zapoznać się z trzema rasami kotów i dowiedzieć się kilka ciekawostek z ich życia. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną – oczywiście były to koty.

 

Zajęcia przygotowały: bibliotekarka Ewa Szczerkowska i nauczycielki, Katarzyna Hampel i Jolanta Łapaj.

 

 

Walentynkowe Kolorowe poczytajki

 

13 lutego odbyły się drugie w tym roku warsztaty z cyklu „Kolorowe poczytajki”, w których wzięły udział Żabki z Przedszkola nr 5. Bohaterem spotkania był kolor czerwony, dzieci same tworzyły zagadki dla haseł: mak, róża, truskawka, poznały znaczenie takich zwrotów jak: czerwony jak burak, czerwony ze złości, Czerwony Krzyż. Wysłuchały wiersza „Czerwony” z tomu „12 kolorów” Marcina Brykczyńskiego, a także bajki „Czerwony Kapturek” we współczesnej interpretacji Jarosława Mikołajewskiego. Jak zwykle w drugiej części zajęć wykonały pracę plastyczną, tym razem był to motyl walentynkowy, którego każde dziecko miało wręczyć mamie, siostrze czy koledze w 14 lutego.

 

 

Zaproszenie na lutowy DKK

10 lutego o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem będziemy dyskutować o powieści Kamila Hazego "List do nikogo", a w rozmowie weźmie udział sam autor.W tym samym dniu zostanie otwarta także wystawa fotografii gościa DKK, pt. "Zbliżenia z przyrodą". Serdecznie zapraszamy!

 

 

Czytanie na dywanie

11 stycznia i 1 lutego odbyły się kolejne czytelnicze spotkania w grupie 4. i 5. w Gminnym Przedszkolu nr 4. W styczniu dzieci wysłuchały opowiadania Z. Staneckiej „Koc trolla Alojzego”, a w lutym Z. Dmitrocy „Baby Jagi na deskorolce”. Obie opowiastki wchodzą w skład serii „Czytam sobie” ukazującej się pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej.

 

Warsztaty z karykatury

27 stycznia odbyły się warsztaty z karykatury, które przeprowadził rysownik i karykaturzysta, Szymon Teluk. Dzieci obejrzały prezentację dotyczącą powstawania karykatur, dowiedziały się jak należy rysować twarz, uwzględniając oczy, nos, usta czy uszy, a także wykonały swoją pierwszą karykaturę.

 

 

 

16 stycznia (poniedziałek) odbędzie się kolejne spotkanie DKK. Będziemy rozmawiać o reportażu Ewy Winnickiej, pt. „Angole”. Serdecznie zapraszamy.

 

Warsztaty z Kopernikiem

9 stycznia odbyły się piąte już warsztaty z cyklu "Czytam sobie w poniedziałek". Uczestniczyły w nich, jak co miesiąc, dzieci z grupy przedszkolnej Jadwigi Jędryki z Przedszkola nr 4. W pierwszej części zajęć mali czytelnicy wysłuchali opowiadania o Mikołaju Koperniku Anny Czerwińskiej-Rydel, zapoznali się także z "kosmiczną" literaturą popularnonaukową, poznali nazwy planet, kilka ciekawostek o Słońcu. W drugiej części wykonali rakiety kosmiczne, którymi - jak żartowali - być może kiedyś polecą na Marsa.

Prace plastyczne można już podziwiać w Klamerce.

 

Kolorowe poczytajki z bielą

9 stycznia odbyły się pierwsze w nowym roku warsztaty „Kolorowe poczytajki” w Przedszkolu nr 5, których tematem był kolor biały. Dzieci z grupy Żabek wysłuchały wiersza Agnieszki Frączek „Śnieżek!” oraz opowiadania Anieli Cholewińskiej-Szkolik z tomu „Lekcja pływania i inne opowiadania”. Przedszkolaki odgadywały także „białe” zagadki, wykreślały wykreślankę, której hasłem była „biel”, opowiadały także o sportach zimowych (jazda na nartach, łyżwach, sankach). W drugiej części zajęć wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu opowiadania, którego bohaterem był mały niedźwiedź polarny.

Za realizację zajęć także w tym roku odpowiadają bibliotekarka, Ewa Szczerkowska i wychowawczyni grupy, Urszula Zych.


 

Informujemy, że w dniach: 23.12, 28.12, 30.12 biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 9 grudnia (piątek) o godz. 16.30. Będziemy rozmawiać o książce "Bóg dał mi kopa w górę", wywiadzie-rzece Katarzyny Węglarczyk z Urszulą Melą.

 

 

 

Świąteczne „Czytanie na dywanie”

 

14 grudnia, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, bibliotekarka odwiedziła dwie grupy przedszkolne w Przedszkolu nr 4. W grupie integracyjnej przeczytała opowiadanie Barbary Stenki „Wigilia na dwa łóżka” z tomu „Opowiadania z uśmiechem”. Natomiast w „maluszki” wysłuchały rozdziału „Wigilia” z książki „Żabek i Ropuch. Przez cały rok” Arnolda Lobela.

 

Warsztaty z przedszkolakami

 

W poniedziałek, 12 grudnia,  odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Kolorowe poczytajki”, a także „Czytam sobie w poniedziałek”. Pierwsze – w Przedszkolu nr 5 w grupie Żabek, drugie – tradycyjnie w bibliotece. Żabki wysłuchały opowiadania „Choinka” S. Gilmore i wykonały piękne choinki. Ponieważ tematem głównym spotkania był kolor zielony dzieci poznały zwroty „nie mieć o czymś zielonego pojęcia” i „być bardzo zielonym”, wymieniły zielone rośliny i zwierzęta, a także rozwiązały krzyżówkę. Natomiast dzieci z Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania „ŚwiĄty Mikołaj” A. Tyszki o magicznych świętach Toni i wspólnie ozdobiły pawimi oczkami choinkę. Zapoznały się także z bożonarodzeniową literaturą dla dzieci. Wszystkie prace można już oglądać w Klamerce.

 

Grudniowe "Czytanie na dywanie"

W środę, 2 grudnia odbyło się spotkanie z cyklu „Czytanie na dywanie”. Dzieci wysłuchały opowiadania o Mamie Mu i Panu Wronie, które tak jak dzieci zjeżdżały na sankach z górki, pt. „Mama Mu na sankach” J. i T. Wieslanderów.

 

Spotkanie z misiami w grupie "Rybki"

 

25 listopada na zaproszenie wychowawczyni grupy „Rybki” Katarzyny Krawczyk, bibliotekarka z filii odwiedziła grupę czterolatków w Przedszkolu nr 5. Spotkanie związane było z obchodami Dnia Pluszowego Misia. Przedszkolaki poznały popularną „misiową” literaturę, wysłuchały wiersza „Jadą, jadą misie…”, a także opowiadania „Wszystkich was kocham najbardziej” Sama McBratneyʼa. Bibliotekarka wręczyła im także pamiątkowe dyplomy Przyjaciela Misia.

 

 Listopadowe Kolorowe poczytajki

 

21 listopada obyły się kolejne już zajęcia z cyklu "Kolorowe poczytajki" w grupie Żabek, w Przedszkolu nr 5. Tym razem bohaterem spotkania był kolor brązowy. Tradycyjnie warsztaty rozpoczęły się od krzyżówki, potem był wiersz o czekoladzie Marcina Brykczyńskiego i opowiadanie "Proszę mnie przytulić" P. Wechterowicza o misiach i ich tacie, które przemierzają las w poszukiwaniu zwierząt do przytulania. Temat opowieści nie był przypadkowy i nawiązywał nie tylko do koloru brązowego, ale także do zbliżającego się  Dnia Pluszowego Misia. Z obchodami tego dnia związana była także praca plastyczna, przedszkolaki ozdabiały misie, domalowującym im oczy, uśmiech, a nawet spodenki.

 

"Czytam sobie w poniedziałek" o domowych zwierzętach

Listopadowe warsztaty "Czytam sobie w poniedziałek" wyjątkowo odbyły się w...piątek, 18 listopada. Dzieci z grupy pani Jadwigi Jędryki z Przedszkola nr 4 opowiedziały o swoich domowych zwierzątkach, a także wspólnie obejrzały książki popularnonaukowe o nich, szukając m.in. informacji o swoich psach. Następnie wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej "Kacper i Plaster" o niesfornej fretce, z którą raczej nie należy przychodzić do szkoły, a na koniec wraz ze swoją wychowawczynią zrobiły akwarium z kolorowymi rybkami.

Warsztaty z odpowiedzialnej turystyki

W dniach 16-17 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku gościli, na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, edukatorzy z portalu Post-turysta, Marysia Złonkiewicz i Jarosław Ziółkowski. Przeprowadzili oni ośmiogodzinne warsztaty z zakresu odpowiedzialnej turystyki dla uczniów z różnych klas zainteresowanych tym tematem. Zajęcia obejmowały taką tematykę jak: słownictwo kształtujące turystyczną narrację, źródła wiedzy o świecie, fotografia w turystyce, podstawy teorii turystycznych, wpływ turystyki na przyrodę, wady i zalety turystyki. Biorący w nich udział uczniowie mogli pracować w grupach, gdzie m.in. tworzyli stereotypowy portret turysty czy makietę turystycznego kurortu, samodzielnie uzupełniać testy, obejrzeć film dokumentalny „Z kamerą wśród ludzi”.

  Spotkanie z reporterką Angeliką Kuźniak

W poniedziałek, 14 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak, autorką takich reportaży biograficznych jak: "Marlene", "Papusza" czy nominowanej do Nagrody Nike 2015 "Stryjeńskiej". Przybyli na spotkanie czytelnicy mogli zapoznać się z życiem barwnej i nietuzinkowej artystki, dziś w znacznej mierze zapomnianej, Zofii Stryjeńskiej. Oczywiście był również czas na zadawanie pytań i zdobywanie autografów.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało sfinansowane przez Bibliotekę Śląską.

 

 

Czytam sobie w poniedziałek z Mamutkiem

 

24 października odbyły się drugie warsztaty z cyklu „Czytam sobie w poniedziałek” dla przedszkolaków z grupy Jadwigi Jędryki z Przedszkola nr 4. Zajęcia oparte były na opowiadaniu „Bigos z Mamutka” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, które oczywiście dzieci wysłuchały w trakcie warsztatów. Oprócz tego dowiedziały się, kim był mamut w dalekiej przeszłości, układały zwierzęce puzzle - bohaterów opowieści i wczuwały się w szumiący las, przez który podążał Mamutek. Tradycyjnie na koniec wykonały pod opieką wychowawczyni pracę plastyczną – mamuta w lesie. Prace można już oglądać w Klamerce.

 

W poniedziałek (24.10) biblioteka będzie wyjątkowo czynna od godz. 12.30 w związku z wyjściem bibliotekarki do Szkoły Podstawowej nr 1. Za utrudnienia przepraszamy.

Misiowe czytanie

 

19 października odbyło się kolejne „Czytanie na dywanie” w grupie 4,5-latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci z grupy przedszkolnej Barbary Tyrały wysłuchały bajki „Urodzinowy prezent” Anieli Cholewińskiej – Szkolik z tomu „Bajki o misiach”. Kolejne spotkanie jeszcze w październiku.

 

 W poniedziałek (17.10) biblioteka będzie wyjątkowo czynna do godz. 16.45.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotykamy się 21 października o godz. 16.30, a rozmawiać będziemy o powieści Pauli Hawkins "Dziewczyna z pociągu".

 

 

Spotkanie z detektywem Łodygą

 

Drugie warsztaty "Kolorowe poczytajki" w Przedszkolu nr 5 za nami. Tym razem królował kolor żółty. Dzieci z grupy pani Urszuli Zych wysłuchały wiersza "Żółty" Marcina Brykczyńskiego i rozdziału o słońcu z książki Barbary Wicher "Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych", poznały słowo "żółtodziób" i określenie, że "coś jest na wagę złota". Tradycyjnie rozwiązały też krzyżówkę i wymieniły znane im żółte owoce i warzywa. Na koniec wykonały piękne słoneczniki według pomysłu swojej wychowawczyni.

 

Czytam sobie w poniedziałek

 

W poniedziałek, 26.09, ruszyła nowa edycja cyklicznych warsztatów dla przedszkolaków z Przedszkola nr 4. Dzieci z grupy Jadwigi Jędryki będą uczestniczyć, jak w ubiegłym roku, raz w miesiącu w bibliotecznych zajęciach pod tytułem „Czytam sobie w poniedziałek”.

Wrześniowe spotkanie dotyczyło podróżowania. Dzieci wyszukały ukryte w bibliotece pamiątki z podróży, potem wybrały rzeczy, które przydają się w podróży. Następnie wysłuchały opowieści Rafała Witka pt. „Maja na tropie jaja”. Oczywiście nie mogło obyć się bez pracy plastycznej, przedszkolaki wykonały piękne bezludne wyspy.

Za warsztaty odpowiedzialne są: bibliotekarka Ewa Szczerkowska i nauczycielka Jadwiga Jędryka.

 

Drugie Czytanie na dywanie

W piątek, 23.09, odbyło się drugie "Czytanie na dywanie" w grupie 4,5-latków w Przedszkolu nr 4. Dzieci z grupy Barbary Tyrały wysłuchały rozdziału z książki Joanny Wachowiak "Bartek, Lenka i sny", opowiedziały także co ciekawego wydarzyło się w przedszkolu, m.in. gdzie były na spacerze i co jadły na obiad.

 

W poniedziałek (19.09) biblioteka będzie wyjątkowo czynna w godz.11.00-16.00.

 

Zapraszamy na kolejne we wrześniu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 30.09 (piątek) będziemy rozmawiać o reportażu Jacka Hugo-Badera pt. "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak". Tradycyjnie dyskusja rozpocznie się o godz. 16.30.

 

Kolorowe poczytajki

W poniedziałek, 19 września, odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „Kolorowe poczytajki” w Przedszkolu nr 5. Głównym tematem zajęć, w których wzięły udział dzieci z grupy Żabek, był kolor fioletowy. Dzieci rozwiązały krzyżówkę z hasłem „fiolet”, podały liczne przykłady fioletowych kwiatów, owoców i warzyw. Wysłuchały wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. „Fioletowy” z tomu „12 kolorów” oraz opowiadania „Zosia i fiołkowy kapelusz” Edyty Zarębskiej. Następnie wykonały pracę plastyczną: słoiki pełne śliwek. Prace te będzie można obejrzeć w bibliotecznej galerii Klamerce.

Warsztaty zostały przygotowane przez bibliotekarkę Ewę Szczerkowską i nauczycielkę Urszulę Zych. Kolejne już w październiku.

 

Powrót "Czytania na dywanie"

9 września odbyło się pierwsze  po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu "Czytanie na dywanie". Bibliotekarka odwiedziła przedszkolaki z grupy 4,5latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Na początek dzieci uczestniczyły w zabawie "Co robisz, Kasiu?". Następnie z uwagą wysłuchały jednego rozdziału z książki Barbary Gawryluk "Klinika zdrowego chomika", w którym mała bohaterka Karinka - ich rówieśniczka - ratuje porzuconego królika.

 Narodowe Czytanie "Quo vadis"

W sobotę 3 września odbyło się na kłobuckim Rynku Jana Pawła II Narodowe Czytanie „Quo vadis”. Imprezę po raz drugi zorganizowały: Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Kłobucku. Partnerem tego wydarzenia był Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku.

Wybrane fragmenty powieści Sienkiewicza przeczytali: Magdalena Kasprzak, sekretarz Gminy Kłobuck,  Maria Krupa, emerytowana nauczycielka i malarka wraz z Jadwigą Lewicką, emerytowaną nauczycielką, Zofia Trzepióra-Noga, poetka i malarka, Kamil Raczyński, rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, Stanisław Puchała, sędzia w stanie spoczynku. Dodatkowo w tym roku czytanie wzbogacone zostało scenką „Ligia i Winicjusz”, a także pieśnią „Quo vadis Domine” w wykonaniu młodzieży z grupy Mix-Art.

Na zakończenie Ewa Jakubowska i Beata Hyra, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku przeprowadziły Quiz wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Okazało się, że większość uczestników doskonale poradziła sobie z konkursowymi pytaniami. Ostatecznie największą liczbę punktów uzyskali: Urszula Zarębska, Renat Pawłowska i Kamil Raczyński, którzy otrzymali pamiątkowe kubki.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Portret Sienkiewicza słowem malowany” i stoisko z książkami, na którym można było zakupić egzemplarz „Quo vadis”. Każdy, kto kupił książkę lub przyniósł swoją z domu mógł zdobyć pamiątkową pieczątkę.

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora warsztaty karykatury z Szymonem Telukiem nie odbędą się w zapowiadanym terminie (24.08). O nowym terminie zajęć będziemy informować wkrótce.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 2 września (piątek) o godz. 16.30 będziemy dyskutować o twórczości Henryka Sienkiewicza. Spotkanie odbywa się w ramach Tygodnia z Sienkiewiczem, który w Kłobucku poprzedza Narodowe Czytanie "Quo vadis".

 

Zaproszenie na Narodowe Czytanie "Quo vadis"

 

W sobotę 3 września b.r. o godzinie 10:00 rozpocznie się na kłobuckim Rynku Jana Pawła II Narodowe Czytanie „Quo vadis”. Imprezę po raz drugi organizują: Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Kłobucku. Partnerem tego wydarzenia jest Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku.

Wybrane fragmenty powieści Sienkiewicza przeczytają: Magdalena Kasprzak, sekretarz Gminy Kłobuck,  Maria Krupa, emerytowana nauczycielka i malarka, Zofia Trzepióra-Noga, poetka i malarka, Kamil Raczyński, rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, Stanisław Puchała, sędzia w stanie spoczynku. Dodatkowo w tym roku czytanie wzbogacone zostanie scenką w wykonaniu młodzieży z grupy Mix-Art.

Na zakończenie Ewa Jakubowska i Beata Hyra, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku poprowadzą Quiz wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Chętni do wzięcia udziału w quizie proszeni są o zapisywanie się u organizatorów w terminie od 16 do 31 sierpnia. Wydarzeniu towarzyszyć  będzie wystawa „Portret Sienkiewicza słowem malowany” i stoisko z książkami, na którym będzie można zakupić egzemplarz „Quo vadis”.

Impreza ma charakter ogólnopolski pod patronatem Pary Prezydenckiej. W Kłobucku Narodowe Czytanie patronatem honorowym objął burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski.

Narodowe Czytanie poprzedzi Tydzień z Sienkiewiczem. W dniach 29 sierpnia – 2 września, będzie można:

  • wziąć udział w Dyskusyjnym Klubie Książki – dyskusja o twórczości noblisty (Filia nr 1, ul. Orzeszkowej 44 piątek 02.09, godz. 16:30),
  • obejrzeć na kanale Youtube oraz profilach społecznościowych bibliotek i szkoły na FB filmową sondę uliczną  „Co wiem o Sienkiewiczu?”, przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku,
  • rozwiązać literackie gry i zagadki związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza dostępne w aplikacji Learning Apps na stronach bibliotek na FB,
  • obejrzeć wystawę „Portret Sienkiewicza słowem malowany” w Filii nr 1.

 

 

Zaproszenie na warsztaty rysunku i karykatury

W środę, 24.08, odbędą się na filii "Warsztaty rysunku i karykatury dla każdego". Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży od lat 9 (dzieci od lat 6 z opiekunem), które chcą poznać tajniki powstawiania karykatury. Warsztaty poprowadzi malarz, rysownik i ilustrator Szymon Teluk. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do wtorku, 23.08.

 

 

Wakacyjne warsztaty o pszczołach

W piątek, 12 sierpnia, odbyły się "Pszczelarskie warsztaty z Mają". Na początek dzieci wysłuchały pierwszego rozdziału książki Waldemara Bonselsa "Pszczółka Maja i jej przygody". Potem poznały przysłowia i powiedzenia: pracowity jak pszczółka, kraina mlekiem i miodem płynąca, gwarno jak w ulu,  dowiedziały się, co to są rośliny owadopylne i wiatropylne oraz dlaczego pszczoły są tak pożyteczne i warto je chronić. Ułożyły puzzle, z których wyłoniły się owady zapylające, oprócz najbardziej popularnej pszczoły miodnej, m.in. poznały murarkę ogrodową czy rusałkę pawika. Na koniec zajęć dzieci ozdabiały doniczki, do których wsadziły sadzonki lawendy, jednego z ulubionych kwiatów pszczół.

 

Rusza Letnie Pogotowie Cyfrowe

 

W każdą środę sierpnia mieszkańcy Kłobucka i powiatu w wieku 50+ będą mogli skorzystać z bezpłatnych zajęć w ramach akcji "Letnie Pogotowie Cyfrowe". Warsztaty są skierowane do osób, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera i internetu, ale chcą ją jeszcze uzupełnić o wybrane zagadnienia, np. założyć konto na FB, poznać bankowość elektroniczną czy uporządkować zdjęcia w foldery. Zakres tematów i godzina zajęć będzie dopasowana do potrzeb zgłaszających się osób.

 


 

Wakacyjne spotkanie

W środę, 29 czerwca, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr 4, z grupy uczestniczącej w akcji "Czytanie na dywanie". Na początek dzieci obejrzały nowości biblioteczne, które wzbudziły w nich duże zainteresowanie, szczególnie ilustracje przedstawiające zwierzęta. Potem wysłuchały opowieści "Cześć Oskar!" o dziewczynce Zoe, która ze swoim pieskiem Groszkiem spotyka różne zwierzęta i poznaje chłopca o imieniu Oskar. Opowieść pochodzi z cyklu "Zoe i Groszek" duetu pisarskiego Mick i Chloë Inkpen. Kolejne spotkanie z książką i powrót akcji "Czytanie na dywanie" we wrześniu.

 

Wystawa "Klimaty Ziemi Kłobuckiej"

Od piątku, 17 czerwca, w bibliotece na Zagórzu można oglądać 25 zdjęć Aleksandra Lisa, które składają się na wystawę zatytułowaną "Klimaty Ziemi Kłobuckiej". Autor fotografii Aleksander Lis jest nauczycielem geografii w kłobuckim gimnazjum. Jego największe pasje to: fotografia i turystyka piesza, szczególnie po górskich szlakach. Fotografią interesuje się już od ósmej klasy szkoły podstawowej. Ulubione tematy zdjęć A. Lisa to przede wszystkim krajobraz i natura, ale wykonuje także reportaże i powoli przymierza się do chyba najtrudniejszego tematu – portretu.

O specyfice swoich zdjęć i sensie fotografowania tak mówi: "W fotografii krajobrazowej staram się wykorzystać sprzyjające warunki naszej strefy klimatycznej, w tym najważniejsze dla fotografa światło, tak bardzo zmieniające się w zależności od pory roku, pory doby i pogody. Myślę, że fotografia pozwala dostrzec piękno tego świata i zatrzymać w pamięci miejsca i chwile, na które często nie zwracamy uwagi".

Czytanie na dywanie z Peppą

W środę, 15 czerwca, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Czytanie na dywanie". Bibliotekarka odwiedziła zaprzyjaźnioną grupę przedszkolną w Przedszkolu nr 4 i przeczytała dzieciom krótkie opowiadania z cyklu o przygodach świnki Peppy. Najpierw jednak przedszkolaki wzięły chętnie udział w krótkiej gimnastyce.

 

Ostatnie "Kolorowe poniedziałki w bibliotece"

W poniedziałek, 13 czerwca, odbyły się już dziesiąte, a zarazem ostatnie, warsztaty z cyklu "Kolorowe poniedziałki w bibliotece". Uczestniczyły w nich, jak co miesiąc, dzieci z grupy przedszkolnej Jadwigi Jędryki z Przedszkola nr 4. Tematem głównym był kolor niebieski. Dzieci poznały zwroty: "myśleć o niebieskich migdałach", "ciała niebieskie", "niebieski ptak", wysłuchały opowieści Anny Milbourne "Jak wysoko jest niebo". W drugiej części warsztatów wykonały piękną pracę plastyczną - czerwcową łąkę na niebieskim tle.

V Tydzień Głośnego Czytania za nami

W dniach 6 - 10 czerwca odbył się w bibliotece na Zagórzu V Tydzień Głośnego Czytania, który od lat nawiązuje do podobnej imprezy organizowanej w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Wzięło w nim udział 53 dzieci, które mogły zapoznać się z ciekawą literaturą dziecięcą przedstawianą za pomocą obrazkowego teatrzyku kamishibai.

W poniedziałek, 6 czerwca, bibliotekę odwiedzili uczniowie z klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z wychowawczynią Moniką Lamecką. Dzieci wysłuchały bajki "Szkoła Czi-Tam" Joanny Mueller, odpowiedzieli na pytanie, za co lubią szkołę i wykonali pocztówki dla bohaterki opowieści, na których przedstawili swoją "Jedynkę".

Natomiast w środę, 8 czerwca, w bibliotece pojawiły się Żabki z Przedszkola nr 5 wraz z wychowawczynią Urszulą Zych. Ponieważ było to ich pierwsza wizyta w bibliotece rozpoczęli ją od zwiedzania Klamerki i kącika dla dzieci, dowiedzieli się, co trzeba zrobić, żeby móc wypożyczyć książkę i co to są "magiczne worki", wzięli też udział w mini konkursie wiedzy o filii. Następnie wysłuchali opowieści "Szukają Marudka" Kumiko Yamamoto.

W piątek, 10 czerwca, na zakończenie V Tygodnia Głośnego Czytania do biblioteki przybyły przedszkolaki z grupy 3, 4-latków z Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Karkowską. To przedszkole, które od pięciu lat bierze udział w czerwcowym czytaniu, nie mogło więc zabraknąć ich i w tym roku. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały bajki o motylu "Mój przyjaciel Kemushi" Natalie Dargent.

 

 

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2016 W KŁOBUCKU

 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenny dzień w gronie osób o podobnych pasjach.

W Kłobucku Odjazdowy Bibliotekarz zostanie zorganizowany po raz trzeci. Tym razem termin nie jest przypadkowy, bowiem wyruszamy 18 czerwca, w drugi dzień Dni Kłobucka. Biblioteka w ten sposób przyłącza się do wspólnego świętowania.

Punktem docelowym naszego rajdu jest Kopiec, gdzie w swe gościnne progi przyjmą nas salezjanie. Na wszystkich uczestników rajdu, niezależnie od wieku, czekają liczne atrakcje. Na początek chwila relaksu przy grillu. Następnie mini konkurs wiedzy o Kopcu (do wygrania oryginalne kubki Filii nr 1), literackie kalambury i quiz wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Natomiast młodzi rowerzyści będą mogli wysłuchać bajki "Rower Walentynki" A. Brouillard i Ch. Ferrari przedstawionej za pomocą obrazkowego teatrzyku kamishibai, a także wziąć udział w biegu...z książką. Piknik literacko-historyczny poprowadzą bibliotekarki: Ewa Szczerkowska i Kinga Syguda.

Partnerami imprezy są po raz trzeci: LGD "Zielony Wierzchołek Śląska" oraz ZHP Hufiec Kłobuck. Natomiast dołączyli do nas w tym roku: salezjanie z Kopca oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Kamyka.

Każdy z uczestników proszony jest o wzięcie czegoś w kolorze pomarańczowym (czapeczka, apaszka, itp.) - tak, abyśmy byli widoczni w terenie. Poza tym kolor pomarańczowy to znak rozpoznawczy akcji.

Zapisy na biblioteczny rajd do 07.06: Biblioteka Publiczna, ul. Okólna 3 lub Filia nr 1, ul. Orzeszkowej 44 (budynek Gminnego Przedszkola nr 4) lub pod nr tel. 517 121 979.Koordynator: Ewa Szczerkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

>>>>>Regulamin Odjazdowy Bibliotekarz<<<<<

 

„Czytanie na dywanie” z detektywem Pozytywką

 

W środę, 25 maja, odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji „Czytanie na dywanie”. Dzieci z grupy 3,4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały rozdziału „Pamiątka druga, czyli ogryzek”  z książki Grzegorza Kasdepke „Pamiątki detektywa Pozytywki”. Była to historia Asi poszukującej swojej koleżanki-gąsienicy Madzi, a pomagał jej w tym detektyw Pozytywka. Okazało się, że Madzi nic złego się nie stało, po prostu zamieniła się w motyla.

 

 

 Z "Kotką Milusią" w Przedszkolu nr 5

W środę, 18 maja, bibliotekarka po raz kolejny odwiedziła Gminne Przedszkole nr 5. Dzieci z 2 grup przedszkolnych - Żabek i Promyczków - wysłuchały bajki "Kotka Milusia" Eleny Molisani i Alessandra Sanny, przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. Następnie pod okiem swoich pań: Beaty Blukacz i Urszuli Zych wykonały piękne prace plastyczne. Koty wykonane przez przedszkolaków można już podziwiać w Klamerce.

 

Czytanie dla najmłodszych

W poniedziałek, 16 maja, po raz trzeci odwiedziła grupę "maluchów" w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci wysłuchały opowiastki Przemysława Wechterowicza o sympatycznej i pełnej energii krówce Lukrecji. Wraz z główną bohaterką liczyły kropki na biedronce, boksowały powietrze, uśmiechały się od ucha do ucha, a nawet kręciły biodrami - 3 razy w prawo i 3 razy w lewo. Taka forma aktywnego słuchania bardzo się spodobała.

 

Czekoladowe warsztaty z Cecylką Knedelek

 

W piątek, 13 maja, odbyły się czekoladowe warsztaty z Cecylką Knedelek. Było to już kolejne spotkanie z sympatyczną bohaterką książek Joanny Krzyżanek, a uczestniczyły w nim młode czytelniczki kłobuckiej biblioteki. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści z tomu "Cecylka Knedelek i fabryka czekolady", a następnie wykonały samodzielnie dwa rodzaje ciasteczek według przepisów z książki J. Krzyżanek. Były to ciasteczka francuskie z nadzieniem czekoladowym i kruche ciastka czekoladowe.

 Spotkanie z Katarzyną Maria Bodziachowską

W środę, 11 maja, odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Marią Bodziachowską, autorką powieści historyczno-biograficznych o wielkich Polakach, m.in. "Wieniawskiego. Drogi do gwiazd" i "Księżnej Marii Czartoryskiej", a także polonistką i logopedą, nauczycielką Liceum im. C. K. Norwida w Częstochowie. Spotkanie, które poprowadziła dziennikarka Magdalena Jagielska z Kłobuckiej.pl, było okazją do poznania specyfiki pisania prozy historycznej, a także warsztatu pisarskiego Katarzyny Bodziachowskiej. Pisarka podkreśliła, że przede wszystkim interesuje osobowość przedstawianych przez nią postaci, ich zalety, ale także wady, dlatego jej powieści są jakby połączeniem biografii, powieści historycznej i psychologicznej. Czytelnicy mogli dowiedzieć się, dlaczego bycie nauczycielem czasami trochę przeszkadza w pisaniu, poznali opinię gościa o stanie czytelnictwa w Polsce, a także dowiedzieli się, jakie są jej najbliższe plany wydawnicze. Spotkanie przebiegło w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze, a zakończyło się podpisywaniem książek i indywidualnymi rozmowami z czytelnikami.

Literacki wieczór połączony z krótkim występem muzycznym Blanki Bodziachowskiej odbył się ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2016.

Warsztaty z kolorem pomarańczowym. Inauguracja Tygodnia Bibliotek

W poniedziałek, 9 maja, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Kolorowe poniedziałki w bibliotece". Oczywiście uczestniczyły w nich dzieci z grupy przedszkolnej Jadwigi Jędryki z Gminnego Przedszkola nr 4. Wyjątkowo, ze względu na rozpoczęty w niedzielę XIII Tydzień Bibliotek, tematem głównym była biblioteka. Dzieci na początek wraz ze swoją wychowawczynią wzięły udział w nagraniu krótkiego filmu, w którym opowiedziały, co to jest biblioteka, kto w niej pracuje, jak należy traktować książki, a także zachęciły do czytania i odwiedzania bibliotek. Później wspólnie rozmawialiśmy o kolorze pomarańczowym, który  - można powiedzieć  - jest kolorem bibliotecznym (m.in. jest kolorem akcji Odjazdowy Bibliotekarz). Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Joanny Papuzińskiej "Lisek Maciuś" z tomu "Smok w powidłach" . Na zakończenie wykonały piękną pracę plastyczną z licznymi pomarańczowymi akcentami. Niektóre jej elementy dzieci przygotowywały już dużo wcześniej, np. książkę, do której wykonały ilustracje na podstawie wszystkich wcześniej poznanych na warsztatach opowieści.

Tydzień Bibliotek 2016 w Filii nr 1

 

Od 8 do 15 maja w całej Polsce będzie obchodzony Tydzień Bibliotek. W Filii nr 1 będą w tym czasie odbywać się  imprezy dla dzieci i dorosłych. Rozpoczynamy w poniedziałek wyjątkowymi warsztatami z cyklu „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”, którego tematem będzie kolor pomarańczowy od kilku lat kojarzony z nowoczesnymi bibliotekami. Dzieci z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczynią Jadwigą Jędryką nagrają krótki film pt. „Biblioteka inspiruje”.                                               

W środę odbędzie się spotkanie z pisarką Katarzyną Marią Bodziachowską, autorką m.in. „Wieniawskiego” i „Księżnej Izabeli Czartoryskiej”. Katarzyna Bodziachowska to polonistka i logopeda, członkini Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, pomysłodawczyni Regionalnego Konkursu Językoznawczego dla gimnazjalistów ziemi częstochowskiej. Interesuje się polską kulturą, tradycjami, śledzi losy polskich artystów i ciekawych osobistości z przeszłości.                                                        

Natomiast w piątek odbędą się zajęcia dla dzieci pt. „ Czekoladowe warsztaty z Cecylką Knedelek”. Jest to druga edycja popularnych warsztatów kulinarnych. Dzieci wysłuchają przygód Cecylki Knedelek, a także upieką ciasteczka.

 

Szczegóły na plakatach poniżej:

 

 

 

 

Świętowanie z uczniami Światowego Dnia Książki

W piątek, 22 kwietnia, bibliotekę odwiedziła klasa II b wraz z wychowawczynią Jolantą Sobuś i nauczycielką bibliotekarką Agnieszką Sieją ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z "Czarną książką kolorów" Meneny Cottin i Rosany Farii. Najpierw powiedziały, jakie są ich ulubione kolory, potem musiały odgadnąć zagadki "Jaki to kolor". Następnie wysłuchały opowieści o Tomku, który nie widzi kolorów, każdy mógł z bliska obejrzeć niezwykłą, całą czarną książkę i poznać pismo dla niewidomych. Potem dzieci brały udział w różnych ćwiczeniach, dzięki którym mogły wczuć się w sytuację Tomka. Na zakończenie spotkania, pracując w grupach, uczniowie wykonali własną czarną książkę kolorów.
Spotkanie odbyło się z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki.

 

Z ekologią za pan brat

W środę, 20 kwietnia z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi, przedszkolaki z grupy integracyjnej  Gminnego Przedszkola nr 4 wzięły udział w warsztatach pt. "Przyjaciele planety Ziemia". Dzieci własnymi słowami powiedziały, co to są śmieci i na czym polega segregacja. Poznały także taki termin jak "recykling" i różne tajemnicze dla nich znaczki znajdujące się na opakowaniach (służące do prawidłowej segregacji). Następnie wrzuciły wylosowane wcześniej odpady (rolki papieru, pudełka z herbaty, zakrętki, kubeczki po jogurtach, itp.) do symbolicznych żółtych i niebieskich kartonów, tak jak segreguje się w naszej gminie. Okazało się, że wykonać to zadanie było dość trudno. Dowiedziały się także, co należy zrobić z odpadkami organicznymi.  Grupa wysłuchała także opowieści Wojciecha Widłaka "Marta i ufoludek", w której tytułowa bohaterka wykonuje ufoludka z różnych materiałów, które normalnie wylądowałyby w koszu na śmieci. Na zakończenie zajęć przedszkolaki pod opieką oligofrenopedagoga Jolanty Łapaj oraz Moniki Marcinkowskiej z grupy integracyjnej  wykonały swoje własne ufoludki. Prace zostały zaprezentowane w holu przedszkolnym.

 

 

„Maluchy” w bibliotece

18 kwietnia bibliotekę odwiedziła grupa 3latków z Gminnego Przedszkola nr 4. Przedszkolaki przyszły z nauczycielkę Anetą Płuską i była to ich pierwsza wizyta w Filii nr 1. Dzieci obejrzały kącik z literaturą dla najmłodszych i wypożyczyły książki, jednak największą atrakcją było wysłuchanie bajki „Mój przyjaciel Kemushi” N. Dargent. Bajka została przedstawiona za pomocą obrazkowego teatrzyku kamishibai.

 

 Zielone warsztaty

W poniedziałek, 11 kwietnia, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Kolorowe poniedziałki w bibliotece". Uczestniczyły w nich dzieci z grupy 4,5latków wraz z wychowawczynią Jadwigą Jędryką. Tematem głównym była zieleń, dzieci bez problemu wymieniły wszystko, co zielone (od trawy, liści, po konkretne warzywa, a także zwierzęta, jak np. żaby), dowiedziały się, co to znaczy "nie mam zielonego pojęcia", "zielone owoce". Następnie wysłuchały opowieści Larsa Klintinga "Kastor uprawia fasolkę", a na koniec same takie fasolki wykonały, przyklejając bibułkowe gałązki i listki na kartki. Powstały ciekawe prace, które juz można oglądać w Klamerce.

 

Z teatrzykiem kamishibai w Przedszkolu nr 5

 

Na zaproszenie wychowawczyni grupy 5latków z Gminnego Przedszkola nr 5, Urszuli Zych, bibliotekarka Ewa Szczerkowska odwiedziła grupę „Żabek” wraz z bardzo popularnym wśród dzieci teatrzykiem kamishibai. Przedszkolaki wysłuchały bajki Nathalie Dargent  „Mój przyjaciel Kemushi” o gąsienicy, która na wiosnę zmienia się w kolorowego, pięknego motyla. Następnie dzieci przygotowały prace plastyczne, które zaprojektowała wychowawczyni grupy. Każde wykonało swojego motyla, a dziesięć z nich zostało wybranych do zaprezentowania w bibliotecznej galerii Klamerce. Prace będzie można oglądać przez dwa tygodnie.

 

Pierwsze spotkanie z "maluchami"

W poniedziałek, 4 kwietnia, bibliotekarka Ewa Szczerkowska odwiedziła grupę 3latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci dowiedziały się, co to jest biblioteka, czym różni się od księgarni, a także obejrzały wybraną literaturę dla najmłodszym. Jednak największą atrakcją był pokaz teatrzyku kamishibai. Przedszkolaki wzięły aktywny udział w czytaniu bajki „Groszki” F. Malnuita, razem z groszkiem przeciągały się, wyciągały noski do słońca i zachęcały „Chodź z nami”. Na koniec maluchy obiecały, że wkrótce odwiedzą bibliotekę.

 

 Wyjątkowe Czytanie na dywanie

W piątek, 1 kwietnia, dzieci uczestniczące w cyklicznej akcji „Czytanie na dywanie” odwiedziły bibliotekę. Spotkanie związane było z obchodami Światowego Dnia Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia. Przedszkolaki z grupy 3,4latków wysłuchały opowiadania „Franklin czyta kolegom”, obejrzały wybrane pozycje z literatury dziecięcej, a następnie wykonały kolorowe zakładki do książek, które mają w domu albo wypożyczą w biblioteki.


 

Światowy Dzień Wody w grupie integracyjnej

W środę, 30 marca, bibliotekarka Ewa Szczerkowska odwiedziła dzieci z grupy integracyjnej w Gminnym Przedszkolu nr 4. Spotkanie związane było z przypadającym na 22 marca Światowym Dniem Wody (obchodzonym później ze względu na przypadającą w tym roku przerwę świąteczną). Przedszkolaki wysłuchały bajki z zakresu edukacji globalnej „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej. Bohaterka bajki dziewczynka o imieniu Aisza nie może chodzić do szkoły, ponieważ codziennie musi chodzić daleko po wodę, której nie ma w jej wiosce. Na koniec zajęć bibliotekarka wspólnie z nauczycielką Jolantą Łapaj porozmawiały z dziećmi o tym, skąd mamy wodę.

Obchody Światowego Dnia Wody

22 marca obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Wody. W warsztatach o wodzie, jej niedoborach na świecie i  potrzebie jej poszanowania wzięła udział klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku wraz z paniami: Danutą Słomian i Agnieszką Sieją. Na początku wspólnie zastanowiliśmy się, skąd mamy wodę, czy wody słodkiej jest tak dużo jak słonej, a także ile człowiek dziennie zużywa litrów wody. Potem uczniowie wysłuchali bajki Anny Onichimowskiej „Po drugiej stronie gór”, przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. Jest to historia dziewczynki o imieniu Aisza, która nie może się uczyć, bo codzienne musi bardzo daleko chodzić po wodę. Uczniowie dowiedzieli się, ze Aisza mieszka w Ghanie, na zdjęciach mogli obejrzeć charakterystyczne dla tego kraju zwierzęta i rośliny. Na koniec wspólnie wyszczególniliśmy sposoby oszczędzania wody, a dzieci wykonały plakaty pokazujące, że warto i należy oszczędzać wodę.

 

Tydzień z Internetem 2016 

16 marca odbyło się na filii spotkanie w ramach ogólnoeuropejskiej akcji Tydzień z Internetem 2016. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem zakupów. Zgromadzeni goście wzięli udział w quizie "E-konsument". Mieli także możliwość wymiany doświadczeń związanych z zakupami on-line i bankowością elektroniczną.

Celem kampanii  Tydzień z Internetem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Patronatem honorowym tegoroczny tydzień objęło Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Marcowe "Kolorowe poniedziałki w bibliotece" z kolorem żółtym

 

14 marca odbyły się trzecie w 2016 roku warsztaty "Kolorowe poniedziałki w bibliotece". Ponieważ w marcu przypada Międzynarodowy Dzień Słońca tematem głównym był kolor żółty, a dzieci z grupy przedszkolnej 5,6latków z Gminnego Przedszkola nr 4 otrzymały na koniec zajęć balonowe słońce. Natomiast na początku warsztatów wspólnie próbowały odnaleźć żółty kolor w świecie, okazało się, że żółty może być ser, kanarek, małe kaczki, tulipany, kaczeńce. Jednym z odcieni tego koloru jest złoty. Dzieci wysłuchały rozdziału z książki "Ja i moja siostra Klara" D. Inkiowa , pt. "Złote rybki ciotki Emmy", a następnie wycięły takie rybki i wkleiły do okrągłego akwarium, takiego, jakie właśnie miała ciotka Emma z opowiadania. Oczywiście prace przedszkolaków można już oglądać w Klamerce.

 

 

 

 

Tydzień z Internetem 2016 - zaproszenie

16 marca o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie skierowane do osób 50+ w ramach ogólnopolskiej akcji Tydzień z Internetem 2016. W czasie spotkania "Bezpieczny e-konsument" uczestnicy w formie zabawy zdobędą podstawową wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, szczególnie w zakresie dokonywania zakupów. Dowiedzą się: jak bezpiecznie zarządzać swoimi danymi w Internecie, jak zabezpieczyć swoje dane, jak sprawdzić wiarygodność sklepów internetowych, jak bezpiecznie płacić za zakupy, jakie są podstawowe prawa konsumenckie przy zakupach w Internecie. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy (do poniedziałku, 14.03, włącznie).

 

Spotkanie autorskie z Tadeuszem Sygudą

 

W środę, 2 marca, odbyło się spotkanie autorskie z Tadeuszem Sygudą, współautorem nowatorskiej monografii "Wysiedlenia mieszkańców Kłobucka i ich tułaczka w czasie drugiej wojny światowej". Rozmowę prowadził historyk dr Piotr Witkowski, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku. Gość biblioteki opowiedział o  sytuacji Polaków z obszarów wcielonych do III Rzeszy, wysiedleniach w Kłobucku, ze szczególnym uwzględnieniem Zagórza i na podstawie poszczególnych losów mieszkańców miasta. Oczywiście wyjaśnił także, dlaczego w ogóle podjął się tego tematu oraz czy trudno jest wydać książkę.

 

Tadeusz Syguda od lat angażuje się społecznie w sprawy miasta. Od 1997 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka, a od 2012 jego wiceprezesem. Był inicjatorem wydania II tomu monografii "Kłobuck. Dzieje miasta i gminy".

 

W bibliotece można oglądać wystawę "Nieznane losy Kłobucczan", powstałą na podstawie książki naszego gościa.

 

Ferie z Żabkiem i Ropuchem

69 przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 4 wzięło udział w akcji „Ferie z Żabkiem i Ropuchem”. W ciągu pięciu dni dzieci wysłuchały wszystkich rozdziałów z książki „Żabek i Ropuch. Razem” Arnolda Lobla. Przy okazji dzieci wykonały prace plastyczne: piękny, kolorowy ogród żabek i łańcuch rąk, które obejmują przestraszonych bohaterów, a także pomagały bohaterom pozbyć się zbędnych kilogramów wykonując proste ćwiczenia fizyczne oraz wraz z Ropuchem kłaniały się i grały na fortepianie. Na koniec odwiedziły bibliotekę, dowiedziały się, co trzeba zrobić, żeby móc wypożyczać książki, mogli także pooglądać odpowiednią dla nich literaturę w kąciku dla dzieci.

 

"Czarny kot nie przynosi pecha"

8 lutego odbyło się szóste spotkanie w ramach akcji „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”. Uczestniczyły w nim przedszkolaki z grupy 4,5latków z Gminnego Przedszkola nr 4. Tematem głównym był kolor czarny. Dzieci wysłuchały wiersz Agnieszki Frączek „Piekarz?” i opowiadania Renaty Piątkowskiej z tomu „Szczęście śpi na lewym boku” (o czarnym kocie, który dla dzieci wcale nie przynosi pecha). Dowiedziały się, co oznacza zwrot „czarny charakter” i „czarny jak święta ziemia”. Obejrzały z dużym zainteresowaniem „Czarną książkę kolorów” Meneny Cottin. Tradycyjnie na a koniec warsztatów dzieci wykonały pracę plastyczną – czarne koty.

 

Motyle w bibliotece

5 lutego bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy 3,4latków z Gminnego Przedszkola nr 4, uczestnicy całorocznej akcji "Czytanie na dywanie". Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece w tym roku przedszkolnym. Dzieci poznały historię gąsiennicy-motyla z bajki N. Dargent "Mój przyjaciel Kemushi", a zarazem po raz drugi spotkały się z obrazkowym teatrzykiem kamishibai. Następnie przy pomocy bibliotekarki i pań: Barbary Tyrały i Katarzyny Szczepaniak każde dziecko wykonało swojego motyla. Kolorowe motylki można już oglądać w "Klamerce". Wystawa będzie czynna do końca lutego.

Czytanie z Lukrecją

 

29 stycznia odbyło się pierwsze 2016 roku „Czytanie na dywanie”. Przedszkolaki z grupy 34,Latków z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały opowieści Przemysława Wechterowicza pt. „Lukrecja”.  Dzieci wraz z bohaterką książki kręciły biodrami, liczyły kropki na biedronce, boksowały się z powietrzem. Taka aktywna forma słuchania bardzo im się spodobała.

 

 

W styczniu w bibliotece króluje biały

Na pierwszych w 2016 roku warsztatach „Kolorowe poniedziałki w bibliotece” dominował kolor biały. Dzieci wysłuchały wiersza Agnieszki Frączek „Śnieżek” i opowiadanie Anieli Cholewińskiej-Szkolik „Lekcja pływania”, w którym mały niedźwiadek polarny wraz z foczką budował igloo. Dowiedziały się, jak wygląda Biały Dom i co to jest „biały kruk”, a także co oznacza stwierdzenie „doprowadzić kogoś do białej gorączki”. Następnie wykonały pracę plastyczną pod kierunkiem wychowawczyni Jadwigi Jędryki: zaśnieżone miasteczko z użyciem białej pasty do zębów. Prace będą, jak każdego miesiąca, prezentowane w bibliotecznej galerii Klamerce.

 

 

Edukacja globalna z teatrzykiem kamishibai

W czwartek, 21 stycznia, odbyły się warsztaty "Dlaczego zwierzęta mieszkają w domu Maćka" (na podstawie bajki Tomasza Trojanowskiego). Wzięła z nich udział klasa III a wraz z paniami nauczycielkami: Beatą Dulewską i Agnieszką Sieją. Dzieci spróbowały odpowiedzieć na pytanie, co to jest puszcza, wskazały na mapie Puszczę Białowieską, dowiedziały się także, gdzie leży Puszcza Amazońska, jak bardzo jest rozległa i czym się charakteryzuje. Następnie wysłuchały opowieści o zwierzętach z Puszczy Białowieskiej, które martwią się suszą, a jeden z nich Rudek leci specjalną paralotnią do Puszczy Amazońskiej, tam indiański strażnik puszczy wyjaśnia mu przyczyny takiego stanu rzeczy. Wspólnie zastanawialiśmy się, co dają nam lasy, a dzieci przedstawiły nasze wnioski na kolorowych plakatach. Spotkanie zakończyło się wypisaniem sposobów na ratowanie lasów.

Warsztaty były częścią projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych (III edycja)", realizowanego przez Ośrodek Działań Edukacyjnych "Źródła"  i współfinansowanego w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Styczeń z teatrzykiem kamishibai

 

W piątek, 8 stycznia, w Gminnym Przedszkolu nr 4 odbyło się pierwsze spotkanie z teatrzykiem kamishibai. Grupa 3,4latków zapoznała się z historyjką F. Malnuit, pt. „Groszki”.

Natomiast w poniedziałek, 11 stycznia, dzieci z grupy 4,5latków poznały życie Kemushiego z opowieści N. Dargent, pt. „Mój przyjaciel Kemushi”. Przedszkolaki z uwagą śledziły losy bohaterów, taka forma opowiadania historii o razu przypadła im do gustu. Były zaciekawione, jak przekłada się poszczególne karty, w jaki sposób zrobione jest drewniane pudełko, skąd w ogóle wziął się teatrzyk kamishibai. 

Z kolei w piątek, 15 stycznia, historię gąsienicy-motyla poznały przedszkolaki z grupy integracyjnej. One także zaciekawione były jak działa teatrzyk kamishibai „od kuchni”. Na pewno nie było to ostatnie spotkanie z teatrzykiem w zaprzyjaźnionym z filią Gminnym Przedszkolu nr 4.

  


 

Bożonarodzeniowe czytanie

W środę, 16.12, odbyło się ostatnie w tym roku „Czytanie na dywanie” dla przedszkolaków z grupy 3,4latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci wysłuchały opowiastki Davida Bedforda „Gdzie jest Mikołaj?”, w której mały miś nie może się doczekać przyjścia Mikołaja, martwi się, czy dostanie się do domu przez komin i dlatego postawia czuwać cała noc w oczekiwaniu na tego niezwykłego gościa.

 

Boże Narodzenie i kolor czerwony

 

W poniedziałek, 14 grudnia, odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”. W grudniu tematem głównym musiał być kolor czerwony i Boże Narodzenie. Dzieci z grupy 4,5latków z Gminnego Przedszkola nr 4 najpierw zapoznały się z  wierszem Natalii Usenko pt. „Mikołajek”, potem wymieniały owoce i kwiatki o kolorze czerwonym, poznały zwrot „czerwony jak burak”.  Następnie  wysłuchały opowiadania Barbary Stenki pt. „Wigilia na dwa łóżka”, a na koniec, tradycyjnie, wykonały prace plastyczne – były to kartki świąteczne.

 

 

Detektyw Tytus i szary dzień

 

W poniedziałek, 30 listopada, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”. Rozmawialiśmy o kolorze szarym: jakie są szare zwierzęta (mysz, słoń, hipopotam, wróbel, młode łabędzie), jak uzyskać kolor szary z farb, co oznaczają zwroty „szare życie”, „rządzić się jak szara gęś”, „być na szarym końcu”. Potem bibliotekarka Ewa Szczerkowska przeczytała opowiadanie Joanny Olech pt. „Tytus – superpies”, a dzieci narysowały obrazki dla jednego z bohaterów opowieści psa Koko. Za stronę plastyczną, jak każdego miesiąca, odpowiedzialna była wychowawczyni grupy 4,5latków z Gminnego Przedszkola nr 4, Jadwiga Jędryka.

 

 

Pierwszy DKK o poezji

W środę, 25 listopada, odbył się wyjątkowy Dyskusyjny Klub Książki. Uczestniczki spotkania rozmawiały o dwóch tomach poetyckich: "Jestem" Urszuli Dawczyk i "Ocalić od zapomnienia" Zofii Trzepióry - Nogi. Było to pierwsze spotkanie klubu, w czasie którego dyskutowano o wierszach i to w obecności kłobuckich poetek. Obie panie chętnie odpowiadały na pytania, o to kiedy zaczęły pisać, czym jest dla nich poezja, jak powstaje wiersz, czy trudniej jest pisać z rymami czy wiersze białe. Zarówno klubowiczki, jak i poetki, zastanawiały się wspólnie nad istotą poezji, sposobami jej interpretacji (szczególnie tej narzucanej często w szkołach), próbując zarazem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak mało osób sięga po poetyckie tomy.

Na filii można kupić tomik „Jestem” Urszuli Dawczyk w cenie 10 zł, a poezję Zofii Trzepióry-Nogi „Ocalić od zapomnienia”, w cenie 20 zł, można dostać w bibliotece przy ul. Okólnej 3.

 

Dzień Pluszowego Misia

 

W środę, 25.11, grupa 3,4 latków z Gminnego Przedszkola nr 4 obchodziła wraz z swoją wychowawczynią Barbarą Tyrałą i bibliotekarką Ewa Szczerkowską Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki, a także wykonały pracę plastyczną: kolorowego misia. Najpierw jednak wysłuchały opowiadania „Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe” Petera Browna o niedźwiedzicy Lusi, która chciała bawić się z chłopcem Piskaczem. Obejrzały także inne „misiowe” książeczki.

 

 

"Oszczędzam wodę z Ekonieborakiem", cz. 2

W piątek, 20 listopada, odbyły się ostatnie warsztaty w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej "Woda = życie". Dzieci z grupy 4,5-latkówj z Gminnego Przedszkola nr 4 wzięły udział w zajęciach "Oszczędzam wodę z Ekonieborakiem". Na początku zajęć dzieci odgadywały zagadki z hasłem "woda", "deszcz", "śnieg", "burza" (dla ułatwienia miały ilustracje tych zjawisk atmosferycznych), potem krótko rozmawiały o tym, komu potrzebna jest woda (człowiek, zwierzęta, rośliny), ile i przy jakich czynnościach korzystali dziś z wody (zarówno w domu, jak i np. w przedszkolu). Następnie wysłuchały opowieści o Nieboraku i wodzie z książki "Draka Ekonieboraka”, wspólnie zastanawiały  się jak ocenić postępowanie Ekonieboraka, dlaczego należy oszczędzać wodę i w jaki sposób można to robić. Przedszkolaki poznały także sytuacji wodną w krajach Globalnego Południa, na przykładzie Sudanu. Na zakończenie zajęć przygotowały prace plastyczne, które ilustrują sposoby oszczędzania wody.

Po południu przedszkolaki z tej grupy, jak i z grupy integracyjnej, wraz z nauczycielkami: Katarzyną Hampel, Jadwigą Jędryką i Jolantą Łapaj wspólnie promowały  hasło "Woda = życie. Oszczędzaj ją z nami". Wspólne zdjęcie zakończyło obchody Tygodnia Edukacji Globalnej.

Wszystkie warsztaty odbyły się w ramach TEG „Woda = życie”. Jest on finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie- Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

"Oszczędzam wodę z Ekonieborakiem"

 

W poniedziałek, 16 listopada, odbyły się pierwsze warsztaty w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej "Woda = życie". Dzieci z grupy integracyjnej z Gminnego Przedszkola nr 4 wzięły udział w zajęciach "Oszczędzam wodę z Ekonieborakiem". Na początku zajęć dzieci odgadywały zagadki z hasłem "woda", "deszcz", "śnieg", "burza" (dla ułatwienia miały ilustracje tych zjawisk atmosferycznych), potem krótko rozmawiały o tym, komu potrzebna jest woda (człowiek, zwierzęta, rośliny), ile i przy jakich czynnościach korzystali dziś z wody (zarówno w domu, jak i np. w przedszkolu). Następnie wysłuchały opowieści o Nieboraku i wodzie z książki "Draka Ekonieboraka”, wspólnie zastanawiały  się jak ocenić postępowanie Ekonieboraka, dlaczego należy oszczędzać wodę i w jaki sposób można to robić. Przedszkolaki poznały także sytuacji wodną w krajach Globalnego Południa, na przykładzie Sudanu. Potem bawiły się w zabawę „Łapiemy kropelki wody".  Na zakończenie zajęć przygotowały prace plastyczne, które ilustrują sposoby oszczędzania wody. Prace grupy integracyjnej są prezentowane w galerii "Klamerce".

 

  Listopadowe „Czytanie na dywanie”

 W piątek, 6 listopada, odbyło się kolejne „Czytanie na dywanie” w grupie 3,4latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci wysłuchały opowiadania Barbary Gawryluk pt. „Gwizdek nie chce spać”, w którym mały świstak zamiast zasnąć idzie się bawić. Przedszkolaki wymieniły pozostałe zwierzęta, które zapadają  - podobnie jak świstaki - w sen zimowy.

 

 Robot Robert  i kolor brązowy

26 października odbyły się drugie warsztaty z cyklu „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”. Tematem głównym był kolor brązowy, dzieci wymieniły zwierzęta i przedmioty, które mają taki kolor. Następnie wysłuchały opowieści o brązowym robocie Robercie autorstwa Zofii Staneckiej. Następnie wykonały portrety robota., które można już oglądać w „Klamerce”.

 

Wyjątkowe „Czytanie na dywanie”

 

Zajęcia z cyklu „Czytanie na dywanie”, które odbyły się 23 października, miały wyjątkowy charakter, bowiem były to również zajęcia otwarte dla rodziców przedszkolaków z grupy 3,4latków. Bibliotekarka, Ewa Szczerkowska przeczytałam rymowaną opowieść Ewy Kozyry-Pawlak pt. „Liczypieski”, a wychowawczyni grupy, Barbara Tyrała pomagała dzieciom zliczyć pieski. Potem dzieci zapoznały się z liczną „psią” literaturą. Na koniec dzieci wraz z rodzicami wykonały prace plastyczne przedstawiające pieski.

Pierwszy kolorowy poniedziałek w bibliotece

28 września rozpoczął się w bibliotece nowy cykl warsztatów literacko-plastycznych, pt. „Kolorowe poniedziałki w bibliotece”. W każdym miesiącu wraz z przedszkolakami z grupy 4,5latków z Gminnego Przedszkola nr 4 będziemy poznawać jeden kolor. We wrześniu był to fiolet, dzieci poznały owoce i kwiaty koloru fioletowego (bez, wrzos, śliwki, winogron, fiołki, jagody), wysłuchały opowiadania Edyty Zarębskiej „Zosia i fiołkowy kapelusz”. Na zakończenie wykonały magiczne fiołkowe kapelusze, które zostały zaprezentowane w „Klamerce”.

 

 

"Czytanie na dywanie" wraca po wakacyjnej przerwie

 

25 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie "Czytanie na dywanie". Dzieci z grupy 3,4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały "Bajki o trzech Świnkach" Natalii Usenko z tomu "Opowiadania z uśmiechem". Piątkowe czytanie rozpoczęło cykliczne zajęcia w tej grupie przedszkolnej.

 

 

Wielkie czytanie Lalki

5 września na Rynku im. Jana Pawła II odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki”. Publiczność wysłuchała ośmiu obszernych fragmentów powieści Bolesława Prusa. W kolejności chronologicznej odczytali je: Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Kłobucka, Sylwia Piątkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka, Halina Wróbel, komendant Hufca Kłobuck, Sławomir Rajch, redaktor naczelny Kulis Powiatu, Ewa Jakubowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, Beata Hyra, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, Katarzyna Ściebura, dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Andrzej Jelonek, założyciel i lider Kłobuckiej Kapeli Podwórkowej „U Andrzeja”.

Wszyscy mogli także zapoznać się z wystawą „Co bohater, to filozof, czyli filozoficzne przemyślenia Prusa” (wystawa będzie teraz prezentowana na filii). A na koniec imprezy zdobyć pamiątkową prezydencką pieczątkę.

Narodowe Czytanie zorganizowały: Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, Filia w Kłobucku.

 

 

Narodowe Czytanie po raz pierwszy w Kłobucku

5 września o godz. 10.00 na Rynku im. Jana Pawła II odbędzie się Narodowe Czytanie Lalki. Fragmenty powieści Bolesława Prusa przeczytają: Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Kłobucka, Sylwia Piątkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka, Halina Wróbel, komendant Hufca Kłobuck, Andrzej Jelonek lider Kapeli u Andrzeja, Katarzyna Ściebura dyr. ZS nr 3 w Kłobucku, Beata Hyra, Ewa Jakubowska nauczycielki SP nr 2 w Kłobucku, Sławomir Rajch  red nacz. Kulis Powiatu. Zapraszamy wszystkich kłobucczan, bez względu na wiek, na literacką ucztę.

Dodatkowo wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać i rozwiązać sobie krzyżówkę „Czy znasz postacie z Lalki?” korzystając z QR kodu, a także obejrzeć wystawę "Co bohater, to filozof, czyli życiowe przemyślenia Prusa".

Każdy uczestnik, który przyniesie ze sobą egzemplarz Lalki dostanie pamiątkową pieczątkę.

Organizatorami kłobuckiej imprezy są Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” Filia w Kłobucku, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Kłobucka.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska impreza pod patronatem prezydenta Polski mająca na celu popularyzację najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. W tym roku odbywa się po raz czwarty, we wcześniejszych latach czytano Pana Tadeusza, dzieła Fredry i Trylogię.

 


 

 "Zabierz książki na wakacje"

 29 czerwca odbył się happening "Zabierz książki na wakacje". Akcja miała na celu promocję czytelnictwa w okresie letnim, a wzięli w nim udział czytelnicy filii. Autorem zdjęć jest Krzysztof Świtalski.

 

 

  25 portretów czytelników na 25-lecie Filii nr 1

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji "25 portretów czytelników na 25-lecie Filii nr 1". Wszystkich, którzy nie mogli obejrzeć wystawy w galerii Klamerce zapraszamy do odwiedzania wystawy on-line.

 

 

IV Tydzień Głośnego Czytania 

 

W IV Tygodniu Głośnego Czytania uczestniczyło 63 przedszkolaków. W poniedziałek, 08.06, bibliotekę odwiedziła grupa „Bursztynków” z Gminnego Przedszkola nr 5 wraz z wychowawczynią  Małgorzatą Małecką i Mariolą Brzęczek. Dzieci wysłuchały opowiadania „Cecylka Knedelek i ulica Ciasteczkowa” Joanny Krzyżanek, które przeczytała Barbara Adamus, cukiernik i właścicielka firmy „Rogal”. W środę, 10.06, w bibliotece gościła Zofia Noga, malarka. Przeczytała jeden rozdział z książki Renaty Piątkowskiej „A może będzie właśnie tak”, zaprezentowała swoje obrazy i malarski warsztat. Tym razem widownię zapełniły dzieci z grupy „Perełek” z Gminnego Przedszkola nr 5 wraz z Anną Orłowską oraz grupa warsztatowa z Gminnego Przedszkola nr 4 z Barbarą Tyrałą. W czwartek, 11.06, na czytanie przyszły dzieci z grupy Katarzyny Hampel z Gminnego Przedszkola nr 4, uczestnicy „Czytania na dywanie”. Przedszkolakom tekst Elizy Piotrowskiej „Tupcio Chrupcio. Idę do Lekarza” przeczytała Danuta Ligęza, lekarz-pediatra.

 

 

Filia w lokalnych mediach z okazji 25-lecia

 

 

 

Pełna sala na spotkaniu z pisarką Magdaleną Kordel 

                        

27 maja odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel. Było to pierwsze w historii filii otwarte spotkanie z pisarzem, a zarazem najważniejsze wydarzenie w ramach obchodów 25-lecia biblioteki na Zagórzu. Pisarka opowiedziała o swoich pierwszych doświadczeniach literackich, o tym jak gromadzi materiały do powieści i skąd czerpie inspiracje. Czytelnicy mogli także poznać jej ulubione książki z dzieciństwa i nazwiska autorów, których ceni (polecała m.in. "Kroniki" B. Prusa). Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji spoza świata literatury. Kłobuccy czytelnicy mogli dowiedzieć się, że Magdalena Kordel lubi wraz z mężem zbierać przedmioty z "duszą", że od 10 lat jeżdżą w Sudety, a słynne Malownicze to połączenie Kłodzka i Nowej Rudy.

Magdalena Kordel - powieściopisarka, blogerka. Debiutowała powieścią "48 tygodni" w 2005 roku. Jest autorką, m.in. takich bestsellerów jak: „Uroczysko", "Sezon na cuda” i powieści w serii Malownicze, właśnie w maju ukazała się jej trzecia część "Tajemnica bzów". Jak podaje wydawca "pisać zaczęła, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników". Humor i szczęśliwe zakończenie to znaki rozpoznawcze jej książek.

 

Pożegnanie z Kostką i Brunkiem

20 maja odbyły się ostatnie już warsztaty z cyklu "Kostka i Bruno. Bajki wychowajki" i zarazem ostatnie zajęcia dla tej grupy przedszkolnej. Dzieci wysłuchały opowieści o tym jak Kostka była zazdrosna o Brunka, wytłumaczyły co to jest zazdrość i zapewniły, że one wcale nie są zazdrosne. Potem wykleiły serduszko dla przyjaciela. Na koniec zajęć przedszkolaki zostały obdarowane  lizakami, a bibliotekarka bzem.

 Warsztaty z empatii

13 maja odbyły się warsztaty dla dzieci z "Czarną książką kolorów". Młodzi uczestnicy zapoznali się z historią niewidomego Tomka, wzięli udział w zabawie "Tajemnicze pudełko", w grupach stworzyli własną czarną książkę, a na koniec każde spróbowało napisać swoje imię korzystając z alfabetu Braille'a. Zajęcia odbyły się w ramach majowych obchodów 25-lecia biblioteki na Zagórzu.

Inauguracja obchodów 25-lecia Filii nr 1

8 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "25 portretów czytelników na 25-lecie Filii nr 1". Wernisaż rozpoczął cykl imprez, które odbędą się w maju w ramach obchodów 25-lecia biblioteki na Zagórzu. Otwarciu wystawy towarzyszył krótki występ artystyczny Zofii Wypych i słodki poczęstunek dla zaproszonych gości. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

 

Spotkanie z Tupciem Chrupciem

29 kwietnia odbyło się drugie w tym miesiącu "Czytanie na dywanie". Dzieci wysłuchały opowiadania E. Piotrowskiej "Tupcio Chrupcio: umiem się dzielić".  Następnie w czasie krótkiej rozmowy przedszkolaki przekonywały, że dla nich dzielenie się zabawkami to nie problem, a na dowód jeden z chłopców pokazał figurkę Spidermena, która przyniósł specjalnie z domu, aby pobawić się nią wspólnie z kolegami.

Kwietniowe urodziny

17 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Kostka i Bruno. Bajki wychowajki”. Tym razem dzieci z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały rozdziału pt. „Urodziny”, z którego dowiedziały się jak wspaniale swoje siódme urodziny obchodziła Kostka. Następnie przedszkolaki wykonały wielki prezent dla swojej bajkowej koleżanki.

 

 "Bliżej Pieska"

15 kwietnia na zaproszenie nauczycielek z grupy integracyjnej bibliotekarka, Ewa Szczerkowska, przeprowadziła zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji "Bliżej Pieska", która ma na celu propagowanie właściwych postaw wobec psów i przekonania, że zwierzę to nie rzecz. Dzieci zapoznały się z taki terminami jak "pieskie życie" i "wierny jak pies", poznały historię Dżoka z opowiadania Barbary Gawryluk oraz psa z wiersza "Pieskie życie", a także obejrzały książeczki z biblioteki z psem w roli głównej. Przedszkolaki chętnie opowiedziały o swoich pupilach i wspólnie ustaliły jak należy opiekować się zwierzętami.

 

Czytanie z Franklinem

Pierwsze w kwietniu „Czytanie na dywanie” w grupie przedszkolnej pani Katarzyny Hampel odbyło się 8 kwietnia. Dzieci tym razem wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”, a w międzyczasie obejrzały latawce zrobione przez żółwika i misia, a także zastanowiły się, gdzie Franklin mógł zapodziać książkę Jak znakomicie zrobić latający latawiec, nikt nie wpadł na pomysł, że książkę cały czas miał…miś.

 


 

Dzień Ryby w bibliotece

 

W piątek, 27 marca, bibliotekę odwiedziła zaprzyjaźniona grupa 5,6latków oczywiście z Gminnego Przedszkola nr 4. Dzieci w tym dniu obchodziły Dzień Ryby, przyszły więc zapoznać się z "rybią" literaturą (poznały książki z cyklu "Rybka MiniMini", wydawnictwa popularnonaukowe o rybach i wiersz Wandy Chotomskiej). Później wykonały kolorowe rybki, które zawisły na tablicy korkowej w "Klamerce".

Drugie spotkanie z książką "Ja i moja siostra Klara"

W środę, 25 marca, odbyło się drugie w tym miesiącu "Czytanie na dywanie". Grupa przedszkolna pani Katarzyny Hampel wysłuchała drugiego rozdziału z książki D. Inkiowa "Ja i moja siostra Klara". Tym razem dzieci dowiedziały się, jak do Klary i jej brata trafił kot Kazimierz i czy zaprzyjaźnił się z psem Wąchaczem. 

 

Spotkanie z niezwykłym artystą

 

23 marca w bibliotece gościł Jerzy Omelczuk, artysta malujący ustami. Malarz spotkał się z czytelnikami w Filii Bibliotecznej nr 1 i opowiedział o swoim życiu artystycznym i osobistym. Jerzy Omelczuk maluje od 30 lat, zarówno pejzaże, jak i portrety. Jego obrazy, których jest ponad 4000, znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Do biblioteki przywiózł ich tylko kilka i aby udowodnić, że to on jest rzeczywiście ich twórcą w czasie spotkania namalował pejzaż, który podarował naszej bibliotece.

 

 Zakończenie warsztatów "Z Internetem za pan brat"

W piątek, 20.03, odbyło się uroczyste zakończenie V edycji zajęć "Z Internetem za pan brat". Panowie: Wiesław Chałaczkiewicz,  Stanisław Kowalczyk i Włodzimierz Pyzik otrzymali pamiątkowe dyplomy i pendrivy. W czasie 8 spotkań seniorzy zapoznali się z podstawowymi terminami internetowo-komputerowymi, klawiaturą i myszką, działaniem wyszukiwarki Google, portali informacyjnych ogólnopolskich i gminnych, ZIPu, na wszystkich zaś zajęciach podejmowany był temat podróży (okazało się, przy okazji, że turystyka to przysłowiowy temat rzeka).

 

Dbamy o wodę w Kłobucku 

18 marca, z okazji zbliżającego się Dnia Wody, bibliotekarka Ewa Szczerkowska, odwiedziła dzieci z klasy Ic ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku, których wychowawczynią jest pani Halina Wróbel. Uczniowie wzięli udział w zajęciach "Dbamy o wodę na naszej planecie", rozmawiali dlaczego i dla kogo woda jest ważna, odgadywali "wodne" zagadki, wysłuchali wiersza "Chora rzeka" J. Papuzińskiej, szukali Białej Okszy na mapie, na koniec wykonali pracę plastyczną ilustrującą "zdrową" rzekę.

 

 Tulipany dla pani Gertrudy

16 marca odbyły się kolejne warsztaty z serii "Kostka i Bruno. Bajki wychowajki". Tradycyjnie dzieci najpierw wysłuchały jednego rozdziału z książki Doroty Słomińskiej, a następnie wykonały do niego ilustracje - tym razem były to kolorowe tulipany.

 

Marcowe "Czytanie na dywanie"

4 marca odbyło się pierwsze w tym miesiącu "Czytanie na dywanie". Bibliotekarka odwiedziła grupę 3,4latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci wysłuchały jednej z zabawnych historyjek z tomu "Ja i moja siostra Klara" D. Inikowa, pt. "Nasz pies Wąchacz", opowiedziały także o swoich pieskach.

 

O warsztatach kulinarnych w "Gazecie Kłobuckiej" z 27.02.2015

 

O kulinarnych warsztatach w "Kulisach Powiatu" z 11.02.2015

 

Ferie w bibliotece, część II

 

11 lutego odbyły się drugie warsztaty kulinarne. Tym razem przepis na bułeczki drożdżowe, które piekły dzieci, pochodził z książki Joanny Krzyżanek "Cecylka Knedelek i Kawiarenka pod Wisienką". W przerwie, kiedy ciasto "rosło", młodzi uczestnicy wysłuchali opowieści Cecylki o niedzielnej wyprawie mieszkańców Knedelkowa do Kawiarenki pod Wisienką, a także zagrali w scrabble.

 

 Ferie w bibliotece, część I

 

4 lutego odbyły się pierwsze z zaplanowanych dwóch warsztatów kulinarnych na podstawie książki "Cecylka Knedelek i ulica Ciasteczkowa" Joanny Krzyżanek. Dzieci, które wzięły w nich udział  wysłuchały opowieści gąski Walerii, zagrały w kalambury (odgadywały tytuły znanych książek z literatury dziecięcej) i grę Memory.  Jednak główną atrakcją było pieczenie kruchych ciasteczek z migdałami. Powstały ciasteczka w kształcie rogalików, serduszek i muszelek.

 

Warsztaty o zimowym bezpieczeństwie

30 stycznia odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia z serii "Kostka i Bruno. Bajki wychowajki", w których co miesiąc uczestniczą przedszkolaki z grupy 5,6latków z Gminnego Przedszkola nr 4. Dzieci wysłuchały opowiadania "Kostka i Brunek ratują dużego Sławka", rozmawiały o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i na lodzie. W ostatniej części warsztatów przedszkolaki wykonały śniegowe bałwanki.

 

„Czytanie na dywanie” z zabawnym ptaszkiem

 

28 stycznia odbyło się drugie w tym miesiącu „Czytanie na dywanie”, połączone z zajęciami plastycznymi. Dzieci z grupy 3, 4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 poznały losy ptaszka z książki Jennifer Yerkes „Zabawny ptaszek”, a następnie odnalazły go wśród zieleni i „ubrały” go w karnawałowy stój.

 

 

Warsztaty językowe w grupie integracyjnej

 

26 stycznia odbyły się warsztaty językowe przeprowadzone w oparciu o książkę „Była gdzieś taka wieś. Był gdzieś haj taki kraj” Stefana i Franciszki Themersonów. Dzieci z grupy integracyjnej z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały opowieści o wsi, która najpierw była pełna błota i żyli w niej bardzo leniwi ludzie, jednak potrafili się zmienić, a ich wieś zyskała nowy wygląd. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie są najdłuższe nazwy krajów, liczyliśmy ile literek jest w nazwie Alibajdadzikafrajdawtomigraj. Przedszkolaki utworzyły nazwę dla swojego miasta, które „zbudowały” na papierze.

 

Styczniowe „Czytanie na dywanie”

16 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku „Czytanie na dywanie” . Bibliotekarka przeczytała dzieciom z grupy 3, 4-latków z Gminnego Przedszkola nr 4 bajkę o jeżu poszukującym śniegu z tomu „Bajki z 1001 dobranocy” Wandy Chotomskiej.

Warsztaty z „Zabawnym ptaszkiem” 

 

 

9 stycznia odbyły się warsztaty literacko-plastyczne dla grupy 5,6latków z Gminnego Przedszkola nr 4 pt. Zabawny ptaszek na balu przebierańców. Dzieci wysłuchały sympatycznej opowiastki Jennifer Yerkes, której głównym bohaterem jest tytułowy zabawny ptaszek. W trakcie lektury oglądały ilustracje, szukały na nich ptaszka, a także na bieżąco komentowały jego przygody. Przedszkolaki jednogłośnie uznały, że nie należy się z nikogo wyśmiewać. Wspólnie zaś doszliśmy do 2 wniosków: że fajnie jest być sobą, nawet jeśli się jest kimś z pozoru mało interesującym, a także, że dobrze jest mieć przyjaciół. Na koniec dzieci ubrały „zabawnego ptaszka” w stroje karnawałowe, aby mógł się wybrać na bal przebierańców. Ich prace tradycyjnie można obejrzeć w „Klamerce”.


 

 

Zakończenie IV edycji internetowych warsztatów

29 grudnia odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia z cyklu "Z Internetem za pan brat".  Pamiątkowe dyplomy otrzymali: Teresa Kajdana, Zbigniew Kasperczyk oraz Jadwiga i Jerzy Zaprzelscy. W czasie 8 spotkań seniorzy zapoznali się z klawiaturą, wyszukiwarką Google, pocztą e-mail, ZIPem, telewizją i zakupami w internecie, bankowością elektroniczną, a także z podstawowymi zagadnieniami związanymi z fotografią cyfrową.

 

 

„Gwiazdka” w bibliotece

 

12 grudnia odbyły się ostanie w tym roku warsztaty z serii „Kostka i Bruno. Bajki wychowajki”. Dzieci z grupy 5 i 6latków z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania „Gwiazdka” z tomu opowieści D. Słomińskiej. Następnie wykonały ozdoby świąteczne, które potem przykleiły na choinkę, która zdobi biblioteczną  galerię „Klamerkę”.

 

Grudniowe Czytanie na dywanie

8 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku „Czytanie na dywanie”. Dzieci z grupy 3 i 4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania z tomu „Niezwykłe święta Kornelii” Agnieszki Stelmaszyk, a także zapoznały się z innymi książkami o tematyce bożonarodzeniowej. 

 

Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej w Nowinach Kłobuckich 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

O Filii nr 1 i czytelnictwie w wywiadzie dla Radia Ankra

 

http://radioankra.pl/rozmowy/ludzie-chca-czytac/ 

 

Kłobuckie gazety o „Czytaniu na dywanie”

 


28 listopada w „Gazecie Kłobuckiej” i kłobuckim dodatku do „Dziennika Zachodniego” ukazały się krótkie relacje z obchodów Dnia Pluszowego Misia zorganizowanego przez filię i Gminne Przedszkole nr 4.

 

Święto Pluszowego Misia 

24 listopada odbyło się wyjątkowe „Czytanie na dywanie” w grupie 3 i 4latków z Gminnego Przedszkolu nr 4. Bibliotekarka, Ewa Szczerkowska i nauczycielka, Katarzyna Hampel zorganizowały obchody Dnia Pluszowego Misia, oprócz czytania „Bajek Misia Uszatka”, była prezentacja książek, których bohaterami są misie oraz pluszaków, które przyniosły przedszkolaki, a także przygotowywanie laurek dla misiów.

 

„Życie w kropli wody”

 

W dniach 19 i 21 listopada odbyły się kolejne warsztaty w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Uczestniczyły w nich grupy: 6latków (zajęcia w przedszkolu) i  5 i 6latków (zajęcia w bibliotece). Dzieci poprzez zabawy ruchowe, zagadki, wierszyki uczyły się, jak dbać o wodę i ją oszczędzać. Grupa 6latków na zakończenie wykonała foldery reklamowe „Oszczędzam wodę”, a przedszkolaki z grupy 5 i 6latków „zdrową” rzekę, w której pływają szczęśliwe rybki. Wszystkie pracy zostały zaprezentowane na wystawie w „Klamerce”.

 

 

„Dbamy o wodę na naszej planecie”

17 listopada, w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, bibliotekarka Ewa Szczerkowska przeprowadziła zajęcia o wodzie w grupie 6latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Dzieci odgadywały „wodne” zagadki, wysłuchały wiersza J. Papuzińskiej „Chora rzeka”, tworzyły „szczęśliwą” rzekę, czystą i pełną kolorowych rybek. Na koniec wzięły udział w zabawie ruchowej „Błyskawica grzmot”.

 

 

 

Kolejne „Czytanie na dywanie”

12 listopada bibliotekarka Ewa Szczerkowska drugi raz gościła w grupie 4latków w Gminnym Przedszkolu nr 4. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Czytanie na dywanie”, dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach znanego im słonia w kratkę o imieniu Elmer, tym razem z tomu „Elmer i hipopotamy”.

 

 

 

Warsztaty „Magiczne kapelusze dla Kostki”

 

31 października odbyły się warsztaty dla 5,6latków z Gminnego Przedszkola nr 4 z cyklu ”Bajki wychowajki”. Dzieci wysłuchały kolejnej opowieści z tomu „Kostka i Bruno”, tym razem pt. „Kostka nie lubi myć włosów” . Następnie wykonały magiczne kapelusze, które miały sprawić, że dziewczynka polubi już mycie włosów i nie będzie się tego bała. Warsztaty przegotowały: bibliotekarka Ewa Szczerkowska i wychowawczyni Barbara Tyrała.

 

Zakończenie zajęć „Z Internetem za pan brat”

29 października odbyły się ostatnie zajęcia  z cyklu „Z Internetem za pan brat”. Była to już 4 edycja warsztatów, które odbywają się cyklicznie w ramach ogólnopolskiego programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Panie: Julia Borecka, Małgorzata Koch, Wanda Sośniak i Danuta Ściebura otrzymały pamiątkowe dyplomy i pendrivy.

  

 "Czytanie na dywanie"

27 października bibliotekarka, Ewa Szczerkowska, gościła w Gminnym Przedszkolu nr 4. W grupie 4latków czytała opowiadanie D. McKee  pt. „Elmer”, było to pierwsze spotkanie z cyklu „Czytanie na dywanie”, którego pomysłodawczynią jest nauczycielka Katarzyna Hampel. Poniedziałkowe czytanie rozpoczęło cykliczne spotkania z książką w tej grupie przedszkolnej.

Pierwsza wizyta w bibliotece

  8 października w bibliotece gościła grupa 4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 w Kłobucku wraz z wychowawczynią Katarzyną Hampel. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej "Moja pierwsza wizyta w bibliotece", w czasie której zapoznały się z terminem "biblioteka", dowiedziały się także, co mogą wypożyczać, obejrzały najpopularniejsze książki z działu dla najmłodszych oraz "magiczne worki". Na koniec uczestniczyły w konkursie na "Najaktywniejszego czytelnika" oraz obejrzały prace w bibliotecznej galerii "Klamerce".

 

 

Warsztaty "Jesienny bukiet dla taty Brunka"

  3 października odbyły się drugie warsztaty literacko-plastyczne z cyklu "Bajki wychowajki". Uczestniczyły w nich dzieci z grupy 5, 6latków z Gminnego Przedszkola nr 4. Dzieci wysłuchały opowiadania "Pomyłka", a następnie wykonały pracę plastyczną.  Zajęcia prowadziła bibliotekarka Ewa Szczerkowska wraz w wychowawczynią Barbarą Tyrałą.

 

 

Warsztaty „Kostka i Bruno”

 

12 września pierwszy raz po wakacyjnej przerwie odbyły się na filii warsztaty dla grupy przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 4. Dzieci wysłuchały bajki „Kostka i Bruno”, a następnie wykonały prace plastyczne, chłopcy stworzyli postać Brunka, dziewczynki  - Kostki. Wrześniowe spotkanie rozpoczęło cykliczne zajęcia oparte na „bajkach wychowajkach” Dominki Słomińskiej.


 

 

 

Wakacyjne warsztaty

 

 

11 sierpnia odbyły się wakacyjne warsztaty dla dzieci „W 80 minut dookoła świata”.

Głównym tematem zajęć były egzotyczne podróże. Dziewczynki wysłuchały audiobooka „Jessika, hipopotam, który kocha cały świat”, zagrały w 3 gry ruchowe, które znane są dzieciom w Hiszpanii i Francji, a także odgadywały zagadki. Na koniec zajęć stworzyły folder reklamowy kraju, do którego chciałyby pojechać.

 

 

 

 III edycja kursu "Z Internetem za pan brat"


 

2 lipca odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów „Z Internetem za pan brat”. Była to kolejna edycja zajęć prowadzonych przez bibliotekarkę i Latarniczkę, Ewę Szczerkowską, które odbyły się w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i Korzystniki Internauty. Program zajęć był dostosowany do potrzeb i zainteresowań seniorów.

 

 Brzechwa dzieciom 

 

13 czerwca w filii gościła ponad 20 osobowa grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku. Dzieci i młodzież z klas I-VI, pod opieką nauczycielek Joanny Kosowskiej-Zawiszy i Małgorzaty Głąb, wystawiły przedstawienie „Brzechwa dzieciom”. Widowisko oparte było na wierszach i piosenkach Jana Brzechwy. Na widowni zasiadły trzy grupy przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 4 w Kłobucku. Po przedstawianiu została otwarta wystawa pokonkursowa „Brzechwa dzieciom” prezentująca prace dzieci z całego powiatu. Wystawa będzie czynna w galerii „Klamerka” do końca sierpnia.

 

Majowe spotkanie DKK


9 maja 2014 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki dyskutowały o dwóch książkach: "Brat Karol, siostra Wanda" A. Klich i „Wyśnione szczęście” K. Hannah.

 

Zakończenie II edycji kursu „Z Internetem za pan brat”

7 maja 2014 odbyło się uroczyste zakończenie kursu "Z Internetem za pan brat", organizowanego w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans. Kolejne cztery panie dostały pamiątkowe dyplomy i pendrivy w nagrodę za sumienne wykonywanie prac domowych i aktywne uczestniczenie w zajęciach.

Program warsztatów obejmował następującą tematykę: działanie przeglądarki internetowej, wyszukiwarka Google, lokalne i ogólnopolskie portale informacyjne, zakładanie poczty e-mail, muzyka, filmy i telewizja w internecie, zakupy i hobby on-line, bankowość elektroniczna, strony www dla seniorów. Panie spotykały się na filii 8 razy, każde spotkanie trwało 1,5 godz.

 

 

Warsztaty "Laurka dla mamy"

5 maja 2014 odbyły się kolejne warsztaty z zaprzyjaźnioną z filią grupą 5, 6latków z Gminnego Przedszkola nr 4. Tym razem tematyka zajęć związana była z przypadającym w maju Dniem Mamy. Dzieci wysłuchały wierszy o mamie z tomu poezji D. Wawiłow "Czego mi się chce?", a następnie wykonały prace plastyczne "Laurka dla mamy". Wystawa powarsztatowych prac przedszkolaków czynna jest do końca maja.

 

Warsztaty z Czarną książką kolorów

 

 

23 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, na filii odbyły się warsztaty  pt. „Czarna książka kolorów” . Uczestniczyło w nich 15 przedszkolaków z grupy integracyjnej z Gminnego Przedszkola nr 4, wraz z wychowawczynią Małgorzatą Karkowską i oligofrenopedagogiem  Jolantą Łapaj. Dzieci uczestniczyły w zabawach „Zawiązane oczy” i „Tajemnicze pudełko”, a także w grze „Kolorowe skojarzenia”. Wysłuchały także historii Tomka z książki M. Cottin i R. Farii, mogły „podotykać” zdań pisanych alfabetem Brailleʼa. Dzieci wykonały także rysunki do własne j „czarnej książki kolorów”, które do końca maja można oglądać w bibliotecznej galerii „Klamerka”.

 

Wystawy z okazji Roku Czytelnika

 

Od 7 kwietnia do końca maja w bibliotecznej galerii "Klamerka" czynne są dwie wystawy zorganizowane z okazji przypadającego w 2014 Roku Czytelnika. Pierwsza to wystawa pokonkursowa fotografii „Portret czytelnika z książką w tle”, druga „Portret czytelnika Filii nr 1 Anno Domini 2014. Subiektywne spojrzenie bibliotekarki”.

 

 

 

 Warsztaty "Wiosna, ach to Ty!", część II

 


 

    4 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty plastyczno-literackie dla grupy 5, 6latków w Gminnego Przedszkola nr 4 w Kłobucku. Były one kontynuacją zajęć o tematyce wiosennej „Wiosna, ach to Ty!” z ubiegłego miesiąca. Tym razem dzieci wysłuchały wierszy z tomu W. Chotomskiej „Podróże na piórze”, a następnie wykonały prace: kwiaty i ptaszki. Wystawa prac przedszkolaków czynna będzie do końca kwietnia.

 

 

Odwiedziny przedszkolaków 

 21 marca 2014 roku w Filii nr 1 gościła grupa czterolatków z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczynią Jadwigą Jędryką. Dzieci wzięły udział w lekcji "Moja pierwsza wizyta w bibliotece", w czasie której poznały zasady funkcjonowania biblioteki, obejrzały książki w specjalnie dla nich zaadaptowanym kąciku, a te szczególnie aktywne zdobyły odznakę "Najaktywniejszego czytelnika".

 

 

Zakończenie kursu "Z Internetem za pan brat"

 

 12 marca obyło się uroczyste zakończenie kolejnej edycji kursu internetowego "Z Internetem za pan brat". Panie: Alicja Strzelczyk, Irena Stefańska-Pyrzyk i Leoniła Pyzik dostały latarnicze dyplomy i pendrivy, w dowód solidnej pracy i niezwykłej życzliwości na zajęciach. Podczas 8 spotkań panie zapoznały się z tematami: wyszukiwarka Google, poczta e-mail, zakupy on-line, turystyka, muzyka, filmy i tv w internecie, oferty kulturalne dla osób 60+, portale informacyjne.

 

 

Wiosenne warsztaty dla przedszkolaków

 

 7 marca 2014 roku odbyły się w bibliotece kolejne warsztaty plastyczno-literackie dla grupy 5,6-latków z Gminnego Przedszkola nr 4 w Kłobucku. Zajęcia "Wiosna, ach to Ty!" prowadziły bibliotekarka Ewa Szczerkowska i wychowawczyni Barbara Tyrała. Dzieci wysłuchały wierszy o wiośnie i wykonały typowo wiosenne kwiaty: zawilce, krokusy, fiołki. Prace przedszkolaków można obejrzeć w bibliotecznej galerii "Klamerce" do końca marca.

 

 

                      O Filii nr 1 w "Gazecie Kłobuckiej"  

28 lutego 2014 roku ukazał się w

28 lutego 2014 roku ukazał się w "Gazecie Kłobuckiej" artykuł o organizowanych przez Filię nr 1 i Gminne Przedszkole nr 4 warsztatach dla dzieci.