Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Ptak - to dobry znak

 

 

 

Zapraszamy na pokonkursową wystawę "Ptak - to dobry znak"

15 maja w Filii nr 1 odbyło się rozdanie nagród w powiatowym konkursie fotograficznym „Ptak – to dobry znak” i równocześnie otwarcie pokonkursowej wystawy.  Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Monika Wypych wręczyła nagrodzonym pamiątkowe dyplomy i „ptasie” książki. Spotkanie było okazją do podzielenia się informacjami: w jakich okolicznościach powstały zdjęcia, jak długo trzeba było obserwować ptaki, żeby udało się je dobrze sfotografować, czy ptaki dają się łatwo fotografować, czy niektóre z nich lubią pozować do zdjęć.

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca br.

 

„Ptak – to dobry znak” – rozstrzygnięcie konkursu

W piątek, 5 maja, obradowało jury powiatowego konkursu fotograficznego „Ptak – to dobry znak”.  Konkurs adresowany był do wszystkich mieszkańców powiatu kłobuckiego, bez względu na wiek. Każdy uczestnik, zarówno dziecko czy dorosły, mogło przysłać maksymalnie trzy zdjęcia przedstawiające ptaki występujące na terenie naszego powiatu. Zdjęcie musiało być wykonane w 2017 roku.

 

Biblioteka otrzymała 86 zdjęć (w tym 39 wykonanych przez dzieci i młodzież).

Jury w składzie:

Dariusz Kotasiński, fotograf,

Krzysztof Świtalski, fotograf,

Tomasz Paciepnik, leśnik z Nadleśnictwa Kłobuck, prezes LOP w Kłobucku,

wyłoniło następujących laureatów:

 

Kategoria – osoby dorosłe

Tomasz Kotas - I miejsce

Aleksander Lis - II miejsce

Anna Sośniak - III miejsce

Paulina Brzozowska - wyróżnienie

Barbara Korczak - wyróżnienie

Leszek Sulowski - wyróżnienie

Kategoria – dzieci i młodzież

Jagoda Jura - I miejsce

Maciej Słomian - II miejsce

Julia Sulowska - III miejsce

Edyta Kowalik - wyróżnienie

Hubert Szala - wyróżnienie

 

Członkowie jury oceniając prace zwracali uwagę na stopień widoczności fotografowanego ptaka, ostrość zdjęcia, kadrowanie. Brali również pod uwagę artystyczne walory danego ujęcia. Zdjęcia wykonane przed rokiem 2017 nie były oceniane.

 

Serdecznie zapraszamy zarówno laureatów, jak i wszystkich uczestników konkursu, na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się  15 maja (poniedziałek), o godz. 16.30 w Filii Bibliotecznej nr 1, ul. Orzeszkowej 44 . Nastąpi wtedy otwarcie wystawy pokonkursowej, która będzie czynna do końca czerwca 2017.

 

Konkurs odbył się w ramach projektu „Ptak – to dobry znak” realizowanego od października 2016 do czerwca 2017 przez Filię nr 1 w Kłobucku, współfinansowanego przez Nadleśnictwo Kłobuck.

Obchody Dnia Ptaków

W piątek, 31 marca, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ptaków, odbyły się warsztaty o ptakach polskich. Uczestniczył w nich dzieci z grupy 4.i 5. z Przedszkola nr 4. Najpierw dzieci wymieniły gatunki ptaków, które znają, potem wysłuchali jednego rozdziału z książki Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku” i posłuchali jego śpiewu. Następnie wczuli się w ptaki w krótkiej zabawie ruchowej, ułożyły ptasie puzzle (kosa i wróbla). Na koniec obejrzały kilka zdjęć ptaków zagrożonych wyginięciem.

 

 

Rusza konkurs fotograficzny "Ptak - to dobry znak"

Zapraszamy do udziału w powiatowym konkursie fotograficznym "Ptak - to dobry znak".

Regulamin konkursu do pobrania poniżej.

 

>>>konkursfoto-regulamin<<<

 

 

Karmnikowe warsztaty

3 lutego odbyły się „Karmnikowe warsztaty z wróbelkiem Elemelkiem”. Dzieci, które wzięły w nich udział układały pasie puzzle, słuchały nagrań ptasich śpiewów, poznały zasady prawidłowego dokarmiania ptaków zimą, a także rozwiązały test „Jakie zasady obowiązują przy ustawianiu karmników”. Jednak największą atrakcją było malowanie karmników, które potem dzieci zabrały do domów z obietnicą, że teraz zimą będą dokarmiać ptasich przyjaciół.

 

 

Wystawa ptaków zagrożonych

Od 16 stycznia w Klamerce można oglądać wystawę 13 fotografii Marcina Łukawskiego pt. "Ptasie piękno w niebezpieczeństwie. Wystawa ptaków zagrożonych wyginięciem".

Te ptaki to: czajka, bocian czarny, czapla biała, jaskółka dymówka, kuropatwa, płomykówka, rycyk, ślepowron, wilga, zimorodek, żołna, pliszka cytrynowa, wodnik.

Wystawa będzie czynna do połowa marca.

 

 

Dokarmianie ptaków - podstawowe porady

Według części znawców przyrody nie należy dokarmiać ptaków zimą, ponieważ powinny same sobie radzić. Inni natomiast radzą dokarmiać, ale z głową, ponieważ nieodpowiednie dokarmianie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. O czym zatem należy pamiętać, jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie przylatujących na nasze podwórka ptaków?

Zasada pierwsza: wykładamy niewiele pokarmu, tak aby się nie zepsuł.

Zasada druga: warto przygotować odpowiedni karmnik, który będzie ustawiony tak, aby drapieżniki (np. nasze domowe koty) miały do niego maksymalnie utrudniony dostęp. Karmnik musi mieć daszek, który chroni pokarm przed deszczem/śniegiem, jednocześnie nie może być zbyt zabudowany, aby ptaki mogły swobodnie z niego wyfrunąć.

Zasada trzecia: odpowiedni pokarm, czyli taki który nie jest przetworzony przez człowieka. W sklepach dostępne są specjalne mieszanki dla ptaków, ale może je także sami skomponować ze zbóż, płatków owsianych, ziaren słonecznika i dyni.

Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Słonina nie powinna jednak wisieć dłużej niż 2-3 tyg., stara i zjełczała zaszkodzi ptakom.

 • Łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Chleb, wyłącznie świeży i rozdrobniony, może stanowić tylko uzupełnienie pokarmu, ponieważ karmienie wyłącznie pieczywem prowadzi do chorób układu pokarmowego.
 • Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kasza, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.
 • Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.
 • Kosy i kwiczoły jedzą przekrojonejabłka, morele mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.
 • Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
 • Dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.
 • Trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.

Zasada czwarta: Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi, np. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno także dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Opracowano na podstawie informacji z Wikipedii.

 

"Strofy o ptakach" - rozdanie nagród

 

W środę, 9 listopada, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w bibliotecznym konkursie o charakterze poetycko-plastycznym "Strofy o ptakach". Przybyłym na uroczystość laureatkom i laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczali dyrektor biblioteki Monika Wypych i Tomasz Paciepnik z Nadleśnictwa Kłobuck. Równocześnie zebrani mogli wysłuchać wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych wierszy, a także obejrzeć pokonkursową wystawę, która została wzbogacona także o prace nienagrodzone.

 

Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Kłobuck.

 

 

 

"Strofy o ptakach" - rozstrzygnięcie konkursu

 

W środę, 24 października, w bibliotece głównej przy ul Okólnej obradowało jury konkursu poetycko-plastycznego "Strofy o ptakach". Konkurs adresowany był do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z gminy Kłobuck, a zadaniem uczestników było napisanie wiersza na temat jednego z ptaków leśnych: sikory bogatki, puszczyka, zimorodka, dzięcioła dużego, strzyżyka, mysikrólika, dudka bądź wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej któregoś z tych ptaków. Głównym celem konkursu było pogłębienie wiedzy o ptakach leśnych, ale także budzenie wrażliwości poetyckiej, doskonalenie umiejętności językowych, rozwijanie uzdolnień plastycznych.

 

Na konkurs "Strofy o ptakach" wpłynęło 68 prac.

 

Jury w składzie:

 

Aneta Napora, polonistka, starszy bibliotekarz w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck,

 

Zofia Trzepióra - Noga, poetka i malarka,

 

Renata Włoka, instruktor ds. plastyki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku

 

oceniło prace kierując sięich zgodnością z tematem, dobrem środków artystycznego wyrazu, oryginalnością ujęcia tematu, ich wartością  literacką i plastyczną.

 

Członkinie jury przyznały następujące miejsca i wyróżnienia:

 

Kategoria przedszkola – praca plastyczna

 1. Jan Nowak – 1 miejsce
 2. Zuzanna Zawisza – 2 miejsce
 3. Emilia Kudła – 2 miejsce
 4. Emilia Sosnowska – 3 miejsce
 5. Róża Kotas – wyróżnienie
 6. Julia Krajewska – wyróżnienie
 7. Michalina Stefańska  - wyróżnienie
 8. Zuzanna Jurczak – wyróżnienie
 9. Przemysław Nowiński – wyróżnienie
 10. Zuzanna Praska – wyróżnienie
 11. Radosław Zawada – wyróżnienie
 12. Chłopcy z grupy 4latków z Przed. nr 2 - wyróżnienie 

Kategoria klasy I-III – praca plastyczna

1. Emilia Zych

wyróżnienia: Krzysztof Włodarczyk, Anastazja Zając, Michalina Pytel

Kategoria IV – VI – praca plastyczna

1. Olga Uzny – 1 miejsce

2. Aleksandra Sosnowska – 2 miejsce

3. Martyna August - 3 miejsce

4. Marzena Rykała – wyróżnienie

Kategoria przedszkola – wiersz

 1. Grupa „Promyczki”  z Przed. nr 5 – 1 miejsce
 2. Nina Grądys  - 2 miejsce
 3. Robert Świąc – 3 miejsce
 4. Maja Pietrzak – wyróżnienie
 5. Iga Polak – wyróżnienie
 6. Krzysztof Blukacz – wyróżnienie

Klasa I-III  - wiersz – nie przyznano nagród

Kategoria klasy IV – VI – wiersz

 1. Alicja Różalska – 1 miejsce
 2. Klaudia Gala – 2 miejsce
 3. Małgorzata Zielińska – 3 miejsce
 4. Amelia Majchrzak – wyróżnienie
 5. Barbara Jagoda – wyróżnienie
 6. Karina Polis – wyróżnienie

9 listopada o godz.10.00 zostanie otwarta pokonkursowa wystawa wierszy i prac plastycznych, na której będzie mozna obejrzeć także nienagrodzone prace, natomiast poniżej można zapoznać się z wszystkimi pracami, które zostały nagrodzone i wyróżnione przez jury.

 

 

Ciekawostki o ptakach leśnych

 

 • Większość ludzi zapytana o ptaki, które świetnie funkcjonują w nocy bez wahania odpowie „Sowy”, ale w naszych lasach żyje przynajmniej jeszcze jeden ptasi „nocny Marek”. To lelek kozodój. Ptak ten zimę spędza w Afryce, do Polski przylatuje dopiero na przełomie kwietnia i maja, a opuszcza nas na przełomie sierpnia i września. Być może ten krótki okres pobytu i nocny tryb życia sprawia, że nie jest on dobrze znany. Wiemy, że lubi lasy sosnowe, w ciągu dnia przebywa na ziemi (z którą zlewa się dzięki ubarwieniu), a w nocy poluje na ćmy i chrząszcze. Lelek ma krótkie palce, dlatego siada wzdłuż na gałęzi, a nie jak większość ptaków wszerz. Jego dziób jest także krótki, ale za to szeroki, a wokół niego wyrastają pióra, które wykorzystuje przy polowaniach na owady. Gatunek chroniony.
 • Jednym z dwóch najmniejszy ptaków występujących w Polsce, obok mysikrólika, jest strzyżyk, zwany również woleoczko.  Długi na 9,5 cm, waży od 6 do 11 gramów. Jego cechą charakterystyczną jest uniesiony ogonek, im bardziej jest zaniepokojony, tym bardziej pionowo go trzyma. Można go spotkać w lasach, ale też w parkach, gdzie buduje gniazdka z mchu, liści i źdźbeł w kształcie kuli. Co ciekawe samiec strzyżyk buduje kilka takich gniazdek, potem samiczka może wybrać to, które jej się najbardziej spodoba.
 • Powiedzenie „Każdy dudek ma swój czubek”  można tłumaczyć tak: każdy ma jakąś charakterystyczną cechę, która go odróżnia od innych. Taką cechę ma też dudek. Jest nią pomarańczowobrązowy czub na głowie przypominający indiański pióropusz. Ptak ten mieszka najczęściej w dziuplach drzew, można go spotkać i w lesie i np. przy polnych drogach, gdzie rosną stare drzewa. Jednak nie jest to takie proste, bowiem niezbyt licznie występuje w Polsce, a poza tym nie jest ptakiem  towarzyskim. Swego terytorium  broni – podobnie jak skunks – wydzielając silnie cuchnącą ciecz, co ciekawe w taki sposób bronią się młode dudki.
 • Jedne ptaki lubią lasy liściaste, inne preferują iglaste. Na przykład krzyżodziób świerkowy występuje w lasach świerkowych (stąd w dwuczłonowej nazwie przymiotnik "świerkowy"), przede wszystkim w górach i północno-wschodniej Polsce. Jego górna i dolna część dzioba krzyżują się wzajemnie, stąd też został nazwany krzyżodziobem. Ulubione prze niego świerki są dla niego źródłem pokarmu, bowiem z ich szyszek wyłuskuje sobie nasiona. Co ciekawe samica krzyżodzioba składa jaja nawet w zimie, kiedy zaś ona ogrzewa jaja, żeby nie przemarzły, samiec śpiewa siedząc na czubku świerka.
 • Sowy interesowały ludzi już od starożytności, były symbolem mądrości, ale też równocześnie  były podejrzewane  o kontakty z „siłami nieczystymi”. W Polsce największą z sów jest puchacz, który waży 2,5 kilograma, a swoje skrzydła może rozłożyć na szerokość nawet 166 cm. Puchacz, którego łacińska nazwa brzmi Bubo Bubo, występuje rzadko, można go spotkać tam gdzie zachowały się jeszcze pierwotne lasy, np.  w górach czy w Białowieży. Zwraca uwagę wielkimi, pomarańczowymi oczami i pękami czarnych piór na głowie, który przypominają uszy. Z kolei najmniejszą sową, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jest sóweczka, która waży tyle co dwa wróble. Co ciekawe poluje w ciągu dnia, a gnieździ się najczęściej w dziuplach wydrążonych przez dzięcioły. Można ją spotkać, podobnie jak puchacza, w górach i na obszarach północno-wschodnich. Zarówno puchacz, jak i sóweczka, są pod ścisłą ochroną.

 

Opracowano na podstawie publikacji: H. Będkowska, Wycieczka do lasu, R. Skoczylas, Leśne spotkania, J. Sokołowski, Ptaki Polski. Atlas

 

"Ptasia" literatura dla najmłodszych

 

Świat zwierząt jest bogato reprezentowany w literaturze dziecięcej. Bajki, opowiadania, wiersze, a także powieści pełne są psów, kotów, niedźwiedzi, zajączków. Zwierzęca menażeria wychyla się z wielu książkowych kartek. Są oczywiście i ptaki. A wśród nich popularny od lat wróbelek Elemelek, bohater króciutkich opowiastek Hanny Łochockiej. Jest też „Zabawny ptaszek” , o którym pisze Jennifer Yerkes. Na uwagę zasługuje też bocian z bajki Wandy Chotomskiej „O bocianie, który nie umiał łowić żab”, który idzie po rady do sowy, która – choć mądra – tym razem nie ma dla niego odpowiednich porad. Natomiast czarne, nieco groźne kruki panoszą się w starych, tradycyjnych polskich baśniach: w „Królu kruków” Anny Sójki czy „Siostrze siedmiu kruków” Janiny Porazińskiej. Wreszcie całą czeredę ptaków z całkiem ludzkimi cechami charakteru odnaleźć można w wierszach Jana Brzechwy: sroka-kłamczucha, hipochondryk kos, niezdecydowani i obrażalscy czapla i żuraw to tylko niektórzy bohaterowie tej dziecięcej poezji.

 

Zapraszamy do czytania „ptasiej” literatury!

 

 

 

Startuje projekt „Ptak – to dobry znak”

 

Od października ruszył w bibliotece projekt „Ptak – to dobry znak”. Przez najbliższe miesiące mieszkańcy gminy Kłobuck będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach, w czasie których dowiedzą się więcej o życiu, zwyczajach i ochronie ptaków występujących na terenie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków leśnych.

 

Przewidziane są:

- zajęcia o charakterze warsztatowym o tematyce związanej z ptakami i ich ochroną dla różnych grup wiekowych,

- konkurs poetycko-plastyczny "Strofy o ptakach", konkurs fotograficzny "Ptak - to dobry znak",

- dokarmianie ptaków zimą (budowa karmników),

- wystawy: "Ptaki w poezji i malarstwie", fotograficzna wystawa pokonkursowa, fotograficzna wystawa ptaków zagrożonych wyginięciem,

- zakładka na stronie internetowej biblioteki "Ptak - do dobry znak", sukcesywnie uzupełniana,

- rozdawanie specjalnie przygotowanych ulotek o wybranych ptakach leśnych (w czasie Odjazdowego Bibliotekarza),

- quiz wiedzy o ptakach Polski (w czasie Odjazdowego Bibliotekarza), dostępny także dla wszystkich poprzez aplikację LearningsApps.

 

 Poprzez te działania, adresowane zarówno do przedszkolaków i dzieci, ale też osób dorosłych biblioteka chce upowszechniać „ptasią” literaturę, uwrażliwiać na świat przyrody, ale również promować postawy proekologiczne. Ważne jest, aby poprzez długoterminowe działanie przyczynić się do zmiany w postrzeganiu przyrody i zrozumienia potrzeby jej ochrony przez społeczeństwo.

 

„Ptak – to dobry znak” realizowany jest przez Filię Biblioteczną nr 1. Projekt będzie trwał do maja 2017.