Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

III Ogólnopolska Dyskusja Literacka w kłobuckiej bibliotece

12 czerwca o godz. 18.00 w Filii Bibliotecznej nr 1 odbędzie się III Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnego Klubu Książki. Tego dnia i o tej samej godzinie w 50 klubach w całej Polsce klubowicze i wszyscy miłośnicy dobrej książki spotkają się, aby dyskutować o "Tajnym państwie" Jana Karskiego.

Z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. Jego "Tajne państwo" to jedno z najbardziej przejmujących i dających do myślenia wspomnień dotyczących II wojny światowej. Książka, zawierająca elementy powieści szpiegowskiej, jest przede wszystkim dokumentem zdającym relację z wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jednym z pierwszych tekstów mierzących się z opisem zagłady Żydów. Opublikowana w 1944 w Stanach Zjednoczonych rozeszła się w gigantycznym nakładzie 400 tys. egzemplarzy. Najnowsze wydanie jest pierwszym bezpośrednim tłumaczeniem książki, napisanej przez Karskiego w języku angielskim.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu zapraszamy już na godz. 17.00. Przed dyskusją o "Tajnym państwie" będziemy rozmawiać o książce Kai Mireckiej-Ploss, "Kobieta, która widziała za dużo". Kaja Mirecka-Ploss przez wiele lat przyjaźniła się z Karskim, była jego ostatnią towarzyszką życia i wykonawczynią jego testamentu.

Dyskusja organizowana jest przez Instytut Książki i Fundację Edukacyjną Jana Karskiego.

Książki na ten niecodzienny klub książki można odebrać w Filii nr 1 (budynek Gminnego Przedszkola nr 1, ul. E. Orzeszkowej 44), w poniedziałek i piątek w godz. 11.00-18.00 i w środę w godz. 9.00-15.00.