Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Z życia biblioteki

 

 

"Odjazdowy Bibliotekarz 2016"

18 czerwca wyruszył z Kłobucka po raz trzeci rajd "Odjazdowy Bibliotekarz". Ponad 60 rowerzystów przemierzyło trasę Kłobuck, Rynek Jana Pawła II - Kopiec, Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego. Oprócz przejazdu, który prowadził  przede wszystkim drogami polnymi i już sam w sobie był atrakcją, główną atrakcją był piknik literacko-historyczny na terenie parku należącego do salezjanów.  Rozpoczął się od wspólnego grillowania. Potem był quiz o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, zorganizowany z okazji odbywającego się Roku Sienkiewicza, a także literackie kalambury. W obu literackich zabawa wzięli chętnie udział wszyscy uczestnicy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także akcja bookcrossingowa, wszystkie "uwolnione" przez bibliotekę książki trafiły do nowych czytelników. Na koniec gospodarz miejsca, ksiądz dyrektor Józef Mokrzycki opowiedział historię Kopca, od czasów najdawniejszych po te współczesne, a także zaprosił uczestników do wspólnego zwiedzania kaplicy.

Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor i już w czasie pikniku zgłaszali chęć uczestnictwa w kolejnej edycji "Odjazdowego Bibliotekarza".

 

 

 

 

Woda to życie. Oszczędzaj ją razem z nami.

 

Tylko 3% światowych zasobów wody do woda słodka, która nadaje się do picia i służy wszystkim organizmom żywym. Dlatego ONZ ustanowiła na lata 2005-2015 dekadę pod nazwą "Woda dla życia" chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na potrzebę skutecznej reakcji świata na problemy związane z brakiem lub złą jakością.  Zmiany klimatyczne, które są spowodowane przede wszystkim wyniszczającym działaniem człowieka, spowodowały, że woda stała się „towarem deficytowym”, coraz więcej ludzi nie ma do niej dostępu lub ten dostęp jest utrudniony. Jest to problem o zasięgu globalnym, dotyczy wielu krajów w Afryce, Azji, ale też Europie, gdzie w Hiszpanii i Polsce zasoby wody są porównywalne z tymi w Egipcie.

Warto więc zacząć już dziś oszczędzać wodę!

Proste sposoby oszczędzania wody:

-szybki prysznic, zamiast kąpieli w wannie,

-zakręcanie wody podczas mycia zębów i włosów,

- uszczelnienie kurków przy zlewach i umywalkach oraz spłuczki w toalecie,

-pranie w pralce, która jest cała zapełniona

-mycie naczyń w zmywarce tylko, gdy jest ona cała zapełniona,

-wykorzystanie deszczówki, ale też powtórne wykorzystanie wody, np. z prania.

          Projekt jest finansowany przez fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie – Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

"Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę", cześć 2

W czwartek, 19 listopada, w czytelni odbyły się warsztaty "Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę". Uczestniczyły w nich dzieci z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku wraz z nauczycielkami Beatą Dulewską i Agnieszką Sieją. Tak jak we wtorek uczniowie wysłuchali bajki o dziewczynce imieniem Milla, która budzi się rano i chce iść do łazienki, ale okazuje się, że w kranie  nie ma wody, spotyka tam szczura Hydrusia, który opowiada jej jak mało wody mają dzieci w Etiopii. Następnie obejrzały prezentację multimedialną o Etiopii i wzięły udział w doświadczeniu noszenia na głowie ciężkich książek (tak jak w Afryce nosi się wodę). Wspólnie wykonały dwa ćwiczenia na tablicy: "Ile zużywamy wody na..."  (odgadywanie ile zużywa się wody podczas wykonywania prostych codziennych czynności  takich jak mycie zębów, prysznic), "Jak oszczędzać wodę" (w jednym słupku układały sposoby na oszczędzanie wody, w drugim na jej marnowanie). Na zakończenie tej części warsztatów dzieci pracując w grupach stworzyły ciekawe foldery reklamowe zachęcające do oszczędzania wody.

Drugim etapem była wycieczka do ujęcia wody w Kłobucku, gdzie dowiedzieli się od Piotra Nieory, jaką drogę przebywa woda, zanim trafia do kranów w ich domach, a także dlaczego można pić nieprzegotowaną wodę z Częstochowskich Wodociągów.

Spotkanie  odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej "Woda = życie", a prowadziła je, jak i wtorkowe warsztaty, bibliotekarka Ewa Szczerkowska.

Projekt „Woda = życie” jest finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie- Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

Wykład "Czy zabraknie nam wody?

 W środę, 18.11, w czytelni dwie klasy z kłobuckiego gimnazjum wysłuchały wykładu Jarosława Kasprzyka z Klubu Gaja. Jego tematem była woda, jej występowanie w przyrodzie, znaczenie dla ziemi i człowiek, jakość wody w różnych częściach, problemy z jej niedoborem. Prowadzący zwrócił uwagę, że zapewnienie dostępu do wody pitnej jest jednym z kluczowych problemów określonych w Milenijnych Celach Rozwoju ONZ. Wskazał, w jaki sposób mamy wpływ na dostępność i jakość wody w krajach globalnego Południa, poprzez codzienne działania.

 

  Warsztaty "Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę"

We wtorek, 17 listopada, w czytelni odbyły się warsztaty "Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę". Uczestniczyły w nich dzieci z klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku wraz z wychowawczynią Małgorzatą Mazyglińską. Uczniowie wysłuchali bajki o dziewczynce imieniem Milla, która budzi się rano i chce iść do łazienki, ale okazuje się, że w kranie  nie ma wody, spotyka tam szczura Hydrusia, który opowiada jej jak mało wody mają dzieci w Etiopii. Następnie obejrzały prezentację multimedialną o Etiopii i wzięły udział w doświadczeniu noszenia na głowie ciężkich książek (tak jak w Afryce nosi się wodę). Wspólnie wykonały dwa ćwiczenia na tablicy: "Ile zużywamy wody na..."  (odgadywanie ile zużywa się wody podczas wykonywania prostych codziennych czynności  takich jak mycie zębów, prysznic), "Jak oszczędzać wodę" (w jednym słupku układały sposoby na oszczędzanie wody, w drugim na jej marnowanie). Na zakończenie tej części warsztatów dzieci pracując w grupach stworzyły foldery reklamowe zachęcające do oszczędzania wody.

 Drugim etapem była wycieczka do ujęcia wody w Kłobucku.

Spotkanie  odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej "Woda = życie". Projekt „Woda = życie” jest finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie- Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

Młodzi podróżnicy w bibliotece

 

W czwartek, 5 listopada, odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece", w którym uczestniczyli uczniowie z klasy III c wraz z wychowawczynią Danutą Słomian, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku. Na początku zajęć dzieci przeczytały opowiadanie Rafała Witka "Maja na tropie jaja", a także wspólnie opowiedziały jego treść. Wybrały spośród wielu przedmiotów, te które przydadzą się podczas podróży (m.in. lornetkę, płaszcz przeciwdeszczowy, mapy i bilety). Następnie, oglądając krótką prezentację, zapoznały się z różnymi środkami transportu. Wreszcie przyszła pora na wykonanie walizek, pracując w grupach uczniowie przygotowali piękne, kolorowe walizki. Na zakończenie dzieci wyszukały poukrywane w różnych miejscach w czytelni pamiątek z całego świata (m.in. z Turcji, Włoch, Rosji, Polski i Szkocji).

 

Spotkanie przeprowadziły bibliotekarki Aneta Napora i Ewa Szczerkowska.

 

                                            Mali Przyjaciele Planety Ziemia w bibliotece

W czwartek, 29 października, odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu " czytam sobie w bibliotece". Uczestniczyły w nim dzieci z klasy II c ze szkoły podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Macherzyńską. Na początku dzieci wyciągały z worka różnego rodzaju śmieci, przy okazji same spróbowały zdefiniować pojęcia: śmieci, segregacja, recykling, następnie dodatkowo odczytały gotowe definicje z tablicy. Następnie przeczytały książkę Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek” i rozwiązały krzyżówkę z hasłem „ufoludek”. Potem przyszedł czas na wykonanie swojego ufoludka. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i teczki, zostali zachęceni do przeczytania pozostałych książek z serii „Czytam sobie”. Spotkanie odbyło się w Czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, a prowadziły je bibliotekarki Aneta Napora i Ewa Szczerkowska.

                                                                                

 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą i Mariuszem Czubajem

 

Wszystkich którzy z jakiegoś powodu nie mogli być z nami, zapraszamy do obejrzenia materiału video ze spotkania na YouTube -CanalZielony przygotowanego przez Pana Macieja Zielonkę.

 

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz 2015. Kłobuck - Mokra

 

23 maja odbył się w Kłobucku rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”. W ten sposób kłobucka biblioteka po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję wspierania czytelnictwa i zdrowego stylu życia. Uczestniczyło w nim 60 rowerzystów, w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze. Trasa tym razem wiodła z Filii Bibliotecznej nr 1 do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą , co łącznie w obie strony dało 16 kilometrów. Większość trasy grupa pokonała jadąc przez las. Na miejscu czekała na nich ułańska biesiada przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mokrej, zwiedzanie muzeum i przejście trasą questu „Z ułanem po polu bitwy” wraz z przewodnikiem Magdaleną Żak. Na koniec najmłodsi uczestnicy wzięli udział w warsztatach z książką S. i F. Themersonów „Był gdzieś haj taki kraj Była gdzieś taka wieś” poprowadzonych przez bibliotekarkę z filii, Ewę Szczerkowską.

Głównym partnerem kłobuckiej biblioteki był Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie. W przygotowania do tegorocznego rajdu włączyli się również, podobnie jak w ubiegłym roku, LGD "Zielony Wierzchołek Śląska" (który wyposażył uczestników w mapy i przewodniki Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego), Hufiec Kłobuck oraz po raz pierwszy kłobucki oddział Związku Emerytów i Rencistów wraz z Akademią Trzeciego Wieku.

Cała impreza została pozytywnie oceniona przez uczestników, wielu z nich zapewniło, że można już dziś zapisać ich na kolejny taki rajd.

 

"Małe ważne książeczki" bawią i uczą w Kłobucku

5 spotkań, 44 małych uczestników. Biblioteka, przedszkole, dom dziecka. "Małe ważne książeczki" wraz z bibliotekarką Ewą Szczerkowską wędrowały w styczniu po Kłobucku.

Warsztaty z „Zabawnym ptaszkiem"

9 stycznia odbyły się warsztaty literacko-plastyczne dla grupy 5,6latków z Gminnego Przedszkola nr 4 pt. Zabawny ptaszek na balu przebierańców. Dzieci wysłuchały ciepłej opowiastki Jennifer Yerkes, której głównym bohaterem jest  tytułowy zabawny ptaszek. W trakcie lektury oglądały ilustracje, szukały na nich ptaszka, a także na bieżąco komentowały jego przygody. Przedszkolaki jednogłośnie uznały, że nie należy się z nikogo wyśmiewać. Wspólnie zaś doszliśmy do 2 wniosków: że fajnie jest być sobą, nawet jeśli się jest kimś z pozoru mało interesującym, a także, że dobrze jest mieć przyjaciół. Na koniec dzieci ubrały zabawnego ptaszka w strój karnawałowy, aby mógł się wybrać na bal przebierańców.

 

Szukamy zabawnego ptaszka w Domu Dziecka

15 stycznia najmłodsze dzieci z Domu Dziecka w ramach cyklicznych spotkań z książką wzięły udział w zajęciach "Gdzie jest ptaszek?" w oparciu o książkę Jennifer Yerkes "zabawny ptaszek". Na początek dzieci przyjrzały się uważnie okładce książki, okazało się, że wcale nie  tak łatwo odnaleźć na niej głównego bohatera opowieści. Później poznały jego przygody. Na zakończenie maluchy raz jeszcze odszukały wśród zieleni zabawnego ptaszka, a potem zaznaczył jego kontur i namalowały mu ubranko, żeby o tej porze roku nie było mu zimno.

 

Warsztaty językowe w grupie integracyjnej

26 stycznia odbyły się warsztaty językowe przeprowadzone w oparciu o książkę „Była gdzieś taka wieś. Był gdzieś haj taki kraj” Stefana i Franciszki Themersonów. Dzieci z grupy integracyjnej z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały opowieści o wsi, która najpierw była pełna błota i żyli w niej bardzo leniwi ludzie, jednak potrafili się zmienić, a ich wieś zyskała nowy wygląd. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie są najdłuższe nazwy krajów i imion (okazało się, że "właścicielem" najdłuższego imienia w tej grupie jest Maksymilian), liczyliśmy, ile literek jest w nazwie Alibajdadzikafrajdawtomigraj. Przedszkolaki utworzyły nazwę dla swojego miasta, które „zbudowały” na papierze. Było to wielkie miasto Matajulufy.

„Czytanie na dywanie” z zabawnym ptaszkiem

28 stycznia odbyło się drugie w tym miesiącu „Czytanie na dywanie”, połączone z zajęciami plastycznymi. Dzieci z grupy 3, 4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 poznały losy ptaszka z książki Jennifer Yerkes „zabawny ptaszek”, a następnie odnalazły ptaszka wśród zieleni, okazało się, że nie było to wcale takie trudne, jeden z chłopców błyskawicznie rozpoznał go po marchewkowym nosie.  Ponieważ trwa okres balów przebierańców w przedszkolu maluchy „ubrały” go w karnawałowy stój, by razem z nimi mógł wybrać się na zabawę. Na zakończenie obejrzały papugi i pawie z książki „365 ptaków”, one w odróżnieniu od „zabawnego ptaszka” lubią zwracać uwagę swoim wyglądem.

Z nietypową książką Stefana i Franciszki Themersonów w Domu Dziecka

29 stycznia odbyły się warsztaty z książką Stefana i Franciszki Themersonów "Była gdzieś tak wieś.Był gdzieś haj taki kraj" z  zaprzyjaźnioną grupą dzieci z kłobuckiego Domu Dziecka. Dzieci najpierw podały nazwę miasta i państwa, w którym mieszkają, potem spróbowały powtórzyć nazwę tajemniczego kraju w Afryce "Alibajdadzikafrajdawtomigraj", wspólnie liczyły litery w wyrazie, nie było łatwo! Potem wysłuchały opowieści o leniwych ludziach i wsi pełnej błota, oglądały obrazki, wymieniały zwierzęta, które mieszkają w Afryce (poza krokodylami i hipopotami występującymi w bajce). Na koniec stworzyły własną nazwę miasta: Ewągżój (niech no, który cudzoziemiec wymówi te nazwę!) i przedstawiły je na plakacie. W  Ewągżoju rosło dużo drzew, był staw ze złotymi rybkami, domy i sklepy, nad miastem zaś górowało duże słońce.

Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów z "Małymi ważnymi książeczkami" można tradycyjnie obejrzeć w bibliotecznej galerii „Klamerce” jeszcze do połowy lutego.