Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Z życia biblioteki

 

 

"Odjazdowy Bibliotekarz 2016"

18 czerwca wyruszył z Kłobucka po raz trzeci rajd "Odjazdowy Bibliotekarz". Ponad 60 rowerzystów przemierzyło trasę Kłobuck, Rynek Jana Pawła II - Kopiec, Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego. Oprócz przejazdu, który prowadził  przede wszystkim drogami polnymi i już sam w sobie był atrakcją, główną atrakcją był piknik literacko-historyczny na terenie parku należącego do salezjanów.  Rozpoczął się od wspólnego grillowania. Potem był quiz o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, zorganizowany z okazji odbywającego się Roku Sienkiewicza, a także literackie kalambury. W obu literackich zabawa wzięli chętnie udział wszyscy uczestnicy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także akcja bookcrossingowa, wszystkie "uwolnione" przez bibliotekę książki trafiły do nowych czytelników. Na koniec gospodarz miejsca, ksiądz dyrektor Józef Mokrzycki opowiedział historię Kopca, od czasów najdawniejszych po te współczesne, a także zaprosił uczestników do wspólnego zwiedzania kaplicy.

Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor i już w czasie pikniku zgłaszali chęć uczestnictwa w kolejnej edycji "Odjazdowego Bibliotekarza".

 

 

 

 

Woda to życie. Oszczędzaj ją razem z nami.

 

Tylko 3% światowych zasobów wody do woda słodka, która nadaje się do picia i służy wszystkim organizmom żywym. Dlatego ONZ ustanowiła na lata 2005-2015 dekadę pod nazwą "Woda dla życia" chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na potrzebę skutecznej reakcji świata na problemy związane z brakiem lub złą jakością.  Zmiany klimatyczne, które są spowodowane przede wszystkim wyniszczającym działaniem człowieka, spowodowały, że woda stała się „towarem deficytowym”, coraz więcej ludzi nie ma do niej dostępu lub ten dostęp jest utrudniony. Jest to problem o zasięgu globalnym, dotyczy wielu krajów w Afryce, Azji, ale też Europie, gdzie w Hiszpanii i Polsce zasoby wody są porównywalne z tymi w Egipcie.

Warto więc zacząć już dziś oszczędzać wodę!

Proste sposoby oszczędzania wody:

-szybki prysznic, zamiast kąpieli w wannie,

-zakręcanie wody podczas mycia zębów i włosów,

- uszczelnienie kurków przy zlewach i umywalkach oraz spłuczki w toalecie,

-pranie w pralce, która jest cała zapełniona

-mycie naczyń w zmywarce tylko, gdy jest ona cała zapełniona,

-wykorzystanie deszczówki, ale też powtórne wykorzystanie wody, np. z prania.

          Projekt jest finansowany przez fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie – Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

"Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę", cześć 2

W czwartek, 19 listopada, w czytelni odbyły się warsztaty "Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę". Uczestniczyły w nich dzieci z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku wraz z nauczycielkami Beatą Dulewską i Agnieszką Sieją. Tak jak we wtorek uczniowie wysłuchali bajki o dziewczynce imieniem Milla, która budzi się rano i chce iść do łazienki, ale okazuje się, że w kranie  nie ma wody, spotyka tam szczura Hydrusia, który opowiada jej jak mało wody mają dzieci w Etiopii. Następnie obejrzały prezentację multimedialną o Etiopii i wzięły udział w doświadczeniu noszenia na głowie ciężkich książek (tak jak w Afryce nosi się wodę). Wspólnie wykonały dwa ćwiczenia na tablicy: "Ile zużywamy wody na..."  (odgadywanie ile zużywa się wody podczas wykonywania prostych codziennych czynności  takich jak mycie zębów, prysznic), "Jak oszczędzać wodę" (w jednym słupku układały sposoby na oszczędzanie wody, w drugim na jej marnowanie). Na zakończenie tej części warsztatów dzieci pracując w grupach stworzyły ciekawe foldery reklamowe zachęcające do oszczędzania wody.

Drugim etapem była wycieczka do ujęcia wody w Kłobucku, gdzie dowiedzieli się od Piotra Nieory, jaką drogę przebywa woda, zanim trafia do kranów w ich domach, a także dlaczego można pić nieprzegotowaną wodę z Częstochowskich Wodociągów.

Spotkanie  odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej "Woda = życie", a prowadziła je, jak i wtorkowe warsztaty, bibliotekarka Ewa Szczerkowska.

Projekt „Woda = życie” jest finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie- Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

Wykład "Czy zabraknie nam wody?

 W środę, 18.11, w czytelni dwie klasy z kłobuckiego gimnazjum wysłuchały wykładu Jarosława Kasprzyka z Klubu Gaja. Jego tematem była woda, jej występowanie w przyrodzie, znaczenie dla ziemi i człowiek, jakość wody w różnych częściach, problemy z jej niedoborem. Prowadzący zwrócił uwagę, że zapewnienie dostępu do wody pitnej jest jednym z kluczowych problemów określonych w Milenijnych Celach Rozwoju ONZ. Wskazał, w jaki sposób mamy wpływ na dostępność i jakość wody w krajach globalnego Południa, poprzez codzienne działania.

 

  Warsztaty "Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę"

We wtorek, 17 listopada, w czytelni odbyły się warsztaty "Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę". Uczestniczyły w nich dzieci z klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku wraz z wychowawczynią Małgorzatą Mazyglińską. Uczniowie wysłuchali bajki o dziewczynce imieniem Milla, która budzi się rano i chce iść do łazienki, ale okazuje się, że w kranie  nie ma wody, spotyka tam szczura Hydrusia, który opowiada jej jak mało wody mają dzieci w Etiopii. Następnie obejrzały prezentację multimedialną o Etiopii i wzięły udział w doświadczeniu noszenia na głowie ciężkich książek (tak jak w Afryce nosi się wodę). Wspólnie wykonały dwa ćwiczenia na tablicy: "Ile zużywamy wody na..."  (odgadywanie ile zużywa się wody podczas wykonywania prostych codziennych czynności  takich jak mycie zębów, prysznic), "Jak oszczędzać wodę" (w jednym słupku układały sposoby na oszczędzanie wody, w drugim na jej marnowanie). Na zakończenie tej części warsztatów dzieci pracując w grupach stworzyły foldery reklamowe zachęcające do oszczędzania wody.

 Drugim etapem była wycieczka do ujęcia wody w Kłobucku.

Spotkanie  odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej "Woda = życie". Projekt „Woda = życie” jest finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. Globalnie – Lokalnie- Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

 

Młodzi podróżnicy w bibliotece

 

W czwartek, 5 listopada, odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece", w którym uczestniczyli uczniowie z klasy III c wraz z wychowawczynią Danutą Słomian, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku. Na początku zajęć dzieci przeczytały opowiadanie Rafała Witka "Maja na tropie jaja", a także wspólnie opowiedziały jego treść. Wybrały spośród wielu przedmiotów, te które przydadzą się podczas podróży (m.in. lornetkę, płaszcz przeciwdeszczowy, mapy i bilety). Następnie, oglądając krótką prezentację, zapoznały się z różnymi środkami transportu. Wreszcie przyszła pora na wykonanie walizek, pracując w grupach uczniowie przygotowali piękne, kolorowe walizki. Na zakończenie dzieci wyszukały poukrywane w różnych miejscach w czytelni pamiątek z całego świata (m.in. z Turcji, Włoch, Rosji, Polski i Szkocji).

 

Spotkanie przeprowadziły bibliotekarki Aneta Napora i Ewa Szczerkowska.

 

                                            Mali Przyjaciele Planety Ziemia w bibliotece

W czwartek, 29 października, odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu " czytam sobie w bibliotece". Uczestniczyły w nim dzieci z klasy II c ze szkoły podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Macherzyńską. Na początku dzieci wyciągały z worka różnego rodzaju śmieci, przy okazji same spróbowały zdefiniować pojęcia: śmieci, segregacja, recykling, następnie dodatkowo odczytały gotowe definicje z tablicy. Następnie przeczytały książkę Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek” i rozwiązały krzyżówkę z hasłem „ufoludek”. Potem przyszedł czas na wykonanie swojego ufoludka. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i teczki, zostali zachęceni do przeczytania pozostałych książek z serii „Czytam sobie”. Spotkanie odbyło się w Czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, a prowadziły je bibliotekarki Aneta Napora i Ewa Szczerkowska.

                                                                                

 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą i Mariuszem Czubajem

 

Wszystkich którzy z jakiegoś powodu nie mogli być z nami, zapraszamy do obejrzenia materiału video ze spotkania na YouTube -CanalZielony przygotowanego przez Pana Macieja Zielonkę.

 

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz 2015. Kłobuck - Mokra

 

23 maja odbył się w Kłobucku rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”. W ten sposób kłobucka biblioteka po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję wspierania czytelnictwa i zdrowego stylu życia. Uczestniczyło w nim 60 rowerzystów, w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze. Trasa tym razem wiodła z Filii Bibliotecznej nr 1 do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą , co łącznie w obie strony dało 16 kilometrów. Większość trasy grupa pokonała jadąc przez las. Na miejscu czekała na nich ułańska biesiada przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mokrej, zwiedzanie muzeum i przejście trasą questu „Z ułanem po polu bitwy” wraz z przewodnikiem Magdaleną Żak. Na koniec najmłodsi uczestnicy wzięli udział w warsztatach z książką S. i F. Themersonów „Był gdzieś haj taki kraj Była gdzieś taka wieś” poprowadzonych przez bibliotekarkę z filii, Ewę Szczerkowską.

Głównym partnerem kłobuckiej biblioteki był Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie. W przygotowania do tegorocznego rajdu włączyli się również, podobnie jak w ubiegłym roku, LGD "Zielony Wierzchołek Śląska" (który wyposażył uczestników w mapy i przewodniki Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego), Hufiec Kłobuck oraz po raz pierwszy kłobucki oddział Związku Emerytów i Rencistów wraz z Akademią Trzeciego Wieku.

Cała impreza została pozytywnie oceniona przez uczestników, wielu z nich zapewniło, że można już dziś zapisać ich na kolejny taki rajd.

 

"Małe ważne książeczki" bawią i uczą w Kłobucku

5 spotkań, 44 małych uczestników. Biblioteka, przedszkole, dom dziecka. "Małe ważne książeczki" wraz z bibliotekarką Ewą Szczerkowską wędrowały w styczniu po Kłobucku.

Warsztaty z „Zabawnym ptaszkiem"

9 stycznia odbyły się warsztaty literacko-plastyczne dla grupy 5,6latków z Gminnego Przedszkola nr 4 pt. Zabawny ptaszek na balu przebierańców. Dzieci wysłuchały ciepłej opowiastki Jennifer Yerkes, której głównym bohaterem jest  tytułowy zabawny ptaszek. W trakcie lektury oglądały ilustracje, szukały na nich ptaszka, a także na bieżąco komentowały jego przygody. Przedszkolaki jednogłośnie uznały, że nie należy się z nikogo wyśmiewać. Wspólnie zaś doszliśmy do 2 wniosków: że fajnie jest być sobą, nawet jeśli się jest kimś z pozoru mało interesującym, a także, że dobrze jest mieć przyjaciół. Na koniec dzieci ubrały zabawnego ptaszka w strój karnawałowy, aby mógł się wybrać na bal przebierańców.

 

Szukamy zabawnego ptaszka w Domu Dziecka

15 stycznia najmłodsze dzieci z Domu Dziecka w ramach cyklicznych spotkań z książką wzięły udział w zajęciach "Gdzie jest ptaszek?" w oparciu o książkę Jennifer Yerkes "zabawny ptaszek". Na początek dzieci przyjrzały się uważnie okładce książki, okazało się, że wcale nie  tak łatwo odnaleźć na niej głównego bohatera opowieści. Później poznały jego przygody. Na zakończenie maluchy raz jeszcze odszukały wśród zieleni zabawnego ptaszka, a potem zaznaczył jego kontur i namalowały mu ubranko, żeby o tej porze roku nie było mu zimno.

 

Warsztaty językowe w grupie integracyjnej

26 stycznia odbyły się warsztaty językowe przeprowadzone w oparciu o książkę „Była gdzieś taka wieś. Był gdzieś haj taki kraj” Stefana i Franciszki Themersonów. Dzieci z grupy integracyjnej z Gminnego Przedszkola nr 4 wysłuchały opowieści o wsi, która najpierw była pełna błota i żyli w niej bardzo leniwi ludzie, jednak potrafili się zmienić, a ich wieś zyskała nowy wygląd. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie są najdłuższe nazwy krajów i imion (okazało się, że "właścicielem" najdłuższego imienia w tej grupie jest Maksymilian), liczyliśmy, ile literek jest w nazwie Alibajdadzikafrajdawtomigraj. Przedszkolaki utworzyły nazwę dla swojego miasta, które „zbudowały” na papierze. Było to wielkie miasto Matajulufy.

„Czytanie na dywanie” z zabawnym ptaszkiem

28 stycznia odbyło się drugie w tym miesiącu „Czytanie na dywanie”, połączone z zajęciami plastycznymi. Dzieci z grupy 3, 4latków z Gminnego Przedszkola nr 4 poznały losy ptaszka z książki Jennifer Yerkes „zabawny ptaszek”, a następnie odnalazły ptaszka wśród zieleni, okazało się, że nie było to wcale takie trudne, jeden z chłopców błyskawicznie rozpoznał go po marchewkowym nosie.  Ponieważ trwa okres balów przebierańców w przedszkolu maluchy „ubrały” go w karnawałowy stój, by razem z nimi mógł wybrać się na zabawę. Na zakończenie obejrzały papugi i pawie z książki „365 ptaków”, one w odróżnieniu od „zabawnego ptaszka” lubią zwracać uwagę swoim wyglądem.

Z nietypową książką Stefana i Franciszki Themersonów w Domu Dziecka

29 stycznia odbyły się warsztaty z książką Stefana i Franciszki Themersonów "Była gdzieś tak wieś.Był gdzieś haj taki kraj" z  zaprzyjaźnioną grupą dzieci z kłobuckiego Domu Dziecka. Dzieci najpierw podały nazwę miasta i państwa, w którym mieszkają, potem spróbowały powtórzyć nazwę tajemniczego kraju w Afryce "Alibajdadzikafrajdawtomigraj", wspólnie liczyły litery w wyrazie, nie było łatwo! Potem wysłuchały opowieści o leniwych ludziach i wsi pełnej błota, oglądały obrazki, wymieniały zwierzęta, które mieszkają w Afryce (poza krokodylami i hipopotami występującymi w bajce). Na koniec stworzyły własną nazwę miasta: Ewągżój (niech no, który cudzoziemiec wymówi te nazwę!) i przedstawiły je na plakacie. W  Ewągżoju rosło dużo drzew, był staw ze złotymi rybkami, domy i sklepy, nad miastem zaś górowało duże słońce.

Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów z "Małymi ważnymi książeczkami" można tradycyjnie obejrzeć w bibliotecznej galerii „Klamerce” jeszcze do połowy lutego.


 

 

Dzień z edukacją globalną

18 grudnia w czytelni odbyły się warsztaty  „Dzień z edukacją globalną” przeprowadzone przez Izabelę Parkitną i Anitę Ponikło z Fundacji Kultury Chrześcijańskiej ZNAK. Uczestniczyło w nich 44 uczniów z klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku. Spotkania rozpoczęły się od zabawy integracyjnej „Kto tak jak ja lubi…”, potem uczniowie, podzieleni na grupy, zagrali z grę planszową stworzoną przez panie z fundacji. Obrazuje ona przeciętny dzień z życia dziecka. Równocześnie poprzez aktywne ćwiczenia i zadania grupowe dzieci poznają globalne współzależności oraz inne ważne tematy związane z edukacją globalną, takie jak: problematyka wody, zużywanie energii i innych zasobów ziemi, odpowiedzialne zakupy i odpowiednie odżywianie. Dzieci mogły także obejrzeć krótkie edukacyjne filmiki dotyczące m.in. zasobów wody na świecie, a także poznać drogę jaką przebywają np. dżinsy od produkcji do sklepu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Globalnie – aktywnie – lokalnie. Działania na rzecz rozwoju edukacji pozaformalnej”, który współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Poetycki wieczór z Zofią Trzepiórą-Nogą

 

29 października w kłobuckiej bibliotece odbył się wieczór autorski Zofii Trzepióry-Nogi. Spotkanie odbyło się w ramach promocji wydanego niedawno tomu wierszy pt. "Ocalić od zapomnienia". Słowa powitania wygłosiła dyrektor biblioteki, Monika Wypych, a o działalności harcerskiej kłobuckiej poetki opowiedział Kawaler Orderu Uśmiechu, Zygmunt Wierus. Potem oddano już głos Zofii Trzepiórze-Nodze, która opowiedziała o swojej twórczości, a także przeczytała kilka wierszy. Środowe spotkanie było również okazją do zapoznania się z malarstwem kłobuckiej poetki, która jest uznaną pejzażystką, członkinią Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Częstochowie i ma w swym malarskim dorobku wielu wystaw indywidualnych.

 

 

Rozstrzygnięcie letniego konkursu "Zabierz książkę na wakacje"

 

19 września odbyło się uroczyste rozdanie nagród w gminnym konkursie "Zabierz książkę na wakacje", a także otwarcie wystawy pokonkursowej. Jury w składzie: Renata Włóka, plastyczka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku i Wojciech Krysiak, instruktor prowadzący koło fotograficzne przy kłobuckim MOK-u przyznali następujące nagrody:

 

I miejsce: Marlena Firmanty, Łukasz Modzelewski,

 

II miejsce: Martyna Cichoń,

 

III miejsce: Magdalena Brzozowska-Jasiak,  Magdalena Jagielska, Jagoda Wypych.

 

Wyróżnienia otrzymali: Damian Jagielski, Barbara Jagoda, Grzegorz Jagoda, Kinga Syguda, Zofia Wypych.

 

Jak podkreślili członkowie jury oceniana była przede wszystkim zgodność pracy z tematem konkursu, ale także walory artystyczne, w tym kompozycja.

 

Pokonkursowa wystawa będzie czynna do końca października w bibliotecznej galerii "Klamerce" (Filia nr 1, ul. Orzeszkowej 44, budynek Przedszkola nr 4).

 

 

 

 

Jan Nowicki w kłobuckiej bibliotece

 

27 czerwca w kłobuckiej bibliotece gościł znany aktor, pisarz i felietonista, Jan Nowicki. Spotkanie odbyło się w ramach akcji Wspieraj Kulturę – Książki na Wagę Złota, która miała w tym roku już III edycję. Rozmowę o książkach, Piotrze Skrzyneckim, Polsce i codziennym życiu prowadził pomysłodawca akcji, Robert Jasiak. Po zakończeniu spotkania Jan Nowicki podpisywał swoje książki, w tym najnowszą pt. „Białe walce” i z uśmiechem pozował do zdjęć.

 

 

 

Karski, Tajne państwo. III Ogólnopolska Dyskusja Literacka

w kłobuckiej bibliotece

 

12 czerwca o godzinie 18.00  wybrane Dyskusyjne Kluby Książki zorganizowały debaty literackie o najważniejszej książce Jana Karskiego pt. "Tajne państwo". W Kłobucku taka dyskusja odbyła się w Filii Bibliotecznej nr 1. Na początku jej uczestnicy zapoznali się pokrótce z działalnością tajnego emisariusza oglądając fragment filmu dokumentalnego o Karskim, mogli także poznać najważniejsze wydarzenia  z jego życia zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie. Podczas rozmowy jej uczestnicy zwrócili uwagę na niezwykłe szczęście autora wspomnień, co stało się przyczynkiem do ogólnofilozoficznych refleksji o roli przypadku/przeznaczenia w życiu człowieka. Książka Karskiego stała się także pretekstem do dyskusji o charakterze wojen, które niestety towarzyszą ludzkości od wieków, a także różnych postaw Polaków i aliantów wobec Żydów w czasie II wojny światowej.

Dyskusja była kolejna formą uczczenia polskiego bohatera w Roku Karskiego. Jego organizatorami były: Instytut Książki oraz Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski.

 

 

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ W KŁOBUCKU

 

 

 

23 maja odbył się w Kłobucku po raz pierwszy rajd "Odjazdowy Bibliotekarz 2014". W imprezie zorganizowanej przez Bibliotekę ubliczną Gminy Kłobuck wzięli udział: bibliotekarki, czytelnicy, a także wszyscy miłośnicy dwóch kółek, nie tylko z Kłobucka, ale również Waleńczowa, Panek, Krzepic i Wręczycy Wielkiej.

Rajd wystartował spod Filii Bibliotecznej nr 1, przy ul. Orzeszkowej 44. Uczestnicy zaopatrzeni w pomarańczowe chorągiewki przejechali głównymi ulicami miasta, zatrzymując się przy budynku głównym biblioteki, przy ul. Okólnej 3, gdzie dołączyła kolejna grupa rowerzystów. Następnie wszyscy wspólnie przejechali "Białą Drogą" na Zakrzew. Tam zakończył się rajd, a rozpoczął piknik historyczno-literacki połączony z ogniskiem. Uczestnicy mogli wysłuchać gawędy Andrzeja Brzózki. Opowiedział on o pobycie na naszych terenach licznych wojsk napoleońskich oraz wojenną historię Polaka i Niemca walczących w 1939 pod Mokrą, a także wytłumaczył pochodzenie określenia "pierdoła z Kłobucka". Później przyszedł czas na warsztaty "Slow life", które poprowadziła Małgorzata Piętka. Słuchający mogli dowiedzieć się o dobroczynnym wpływie sylwoterapii (to metoda samoleczenia poprzez przebywanie w obecności drzew). Równocześnie zajęcia dla dzieci prowadziły bibliotekarki, Ewa Szczerkowska i Kinga Syguda.

Partnerami akcji byli: Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka, LGD "Zielony Wierzchołek Śląska" oraz ZHP Hufiec Kłobuck im. Bohaterów Bitwy pod Mokrą.

  

Młodzi – młodszym” – projekt grantowy naszej biblioteki

 Przez 6 miesięcy 2013 roku (od stycznia do czerwca), Biblioteka realizowała projekt grantowy „Młodzi – młodszym”, zgłoszony do konkursu „Aktywna Biblioteka”, prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt oceniony został na wysokim – 5 miejscu, a nasza placówka otrzymała grant w wysokości 5 tys. zł.

W projekcie uczestniczyli „młodzi” - czyli uczniowie gimnazjum i szkół średnich z terenu powiatu, którzy przygotowali audiobooki z bajkami i wierszami przeznaczone dla „młodszych”, czyli dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Płyty już wkrótce trafią do bibliotek publicznych w powiecie, aby wszyscy chętni mogli je wypożyczać.

Elementem projektu poprzedzającym nagrania były trzydniowe warsztaty dla młodzieży, ich uczestnicy nabyli umiejętności wystąpień publicznych, autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem i tremą oraz przygotowali się do pracy w profesjonalnym studiu nagrań.

W ramach projektu ogłoszony został również Powiatowy Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Kolorowe wiersze”. Tematem prac były ilustracje do wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, oceniono 132 prace i wybrano 40, które umieszczono na okładkach płyt z wierszami.

Ostatnim elementem projektu była impreza „Biblioteka w plenerze”, która 23 maja b.r. odbyła się na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku. Była ona promocją zarówno naszych audiobooków, jak i samych bibliotek, ponieważ przypadła w maju, a więc w miesiącu w którym obchodzimy Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza. W imprezie uczestniczyło ponad 300 osób, były wśród nich dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, wolontariusze z gimnazjum i szkół średnich, którzy brali udział w projekcie, pracownicy bibliotek gminnych oraz przedstawiciele władz i zaprzyjaźnionych z nami instytucji. Dzieci bawiły się w „Pociąg do nagród” ze śląskim zespołem „Jorgusie”, słuchały wierszy czytanych „na żywo” przez Starostę Powiatu, Burmistrza Kłobucka oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 2, miały również okazję obejrzeć wystawę prac nagrodzonych w konkursie plastycznym (od czerwca do końca lipca prace można oglądać w Galerii „Klamerka” w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zagórzu).

Osoby zainteresowane wypożyczeniem audiobooków przygotowanych w ramach projektu zapraszamy do naszej biblioteki oraz bibliotek gminnych w powiecie już po wakacjach. Na dziewięciu płytach można będzie usłyszeć głosy wszystkich wolontariuszy, którzy z nami współpracowali, dodatkową atrakcją jest również śpiewana kołysanka. Ponadto w ramach projektu powstała jedna płyta, na której w świetnych interpretacjach wierszy zaprezentowali się przedstawiciele naszych władz samorządowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, komendant Hufca ZHP oraz osoby zaprzyjaźnione z naszą placówką. Ocenę naszego przedsięwzięcia, pozostawiamy Państwu...

 

O finansach w bibliotece

                                                                 

Pierwsze z czterech spotkań pod hasłem „Prosto i przystępnie o domowych finansach w bibliotekach” odbyło się w Filii Bibliotecznej w Kamyku.

 

Spotkanie to element realizacji projektu prowadzonego przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck przystąpiła do niego w 2009 roku. Istotą przedsięwzięcia jest wzbogacenie oferty bibliotek o usługi łatwego dostępu do wiedzy i informacji na temat zarządzania domowymi finansami.

 

Podczas pierwszego spotkania poruszano temat planowania domowego budżetu, także tego opartego na niewielkich dochodach. Jak odłożyć coś na „czarną godzinę”, jak uniknąć pułapek finansowych w codziennym życiu - na tego typu pytania w przystępny sposób odpowiadała prowadząca spotkanie trenerka edukacji finansowej.

 

W ramach projektu biblioteka otrzymała też grant w wysokości 1530 złotych, przeznaczony na organizację spotkań mieszkańców z trenerami, a filia dodatkowo wyposażona została w pakiet edukacyjny w wersji papierowej i elektronicznej. W pakiecie znalazły się poradniki, filmy z wykładów i rozmów; wersja elektroniczna dostępna jest dla wszystkich za pośrednictwem strony internetowej.

 

Kolejne spotkanie z cyklu „o finansach” odbędzie się w Filii Bibliotecznej w Kamyku 18 marca. Tematem będą tym razem kredyty.

 

Bezpłatne kursy internetowo-komputerowe dla dorosłych!!!

 

Osoby w wieku ponad 50 lat, które nie zgłębiły jeszcze tajników wszechobecnego dziś medium, jakim jest Internet, mogą skorzystać z bezpłatnego kursu, który ułatwi im samodzielne korzystanie z możliwości dostępu do sieci.

 

Nabór na bezpłatne kursy rozpoczął się w Kłobucku w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, organizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego.

 

- Kursy skierowane są do mieszkańców w wieku 50+ - mówi Ewa Szczerkowska, Latarnik Polski Cyfrowej, lokalna koordynatorka akcji. - Ich program będzie dostosowany do potrzeb zainteresowanych. Można powiedzieć, że to seniorzy sami będą go tworzyć. Dlatego szkolenie rozpocznie się od luźnego spotkania integracyjnego, na którym będę chciała poznać zainteresowania kursantów, ich ewentualne obawy czy wątpliwości.

 

Projekt ma pomóc w przełamywaniu barier wśród osób „wykluczonych cyfrowo”, umożliwić im „oswajanie” Internetu, ukazać plusy tego medium. Według ogólnych założeń szkolenie będzie dotyczyć obsługi przeglądarek internetowych i encyklopedii, poznawanie bardzo dziś popularnych portali społecznościowych, naukę robienia zakupów w sieci. Ale będzie też możliwość zapoznania się z podstawami obsługi komputera i jego wykorzystaniem do skanowania zdjęć, pisania w programie Word czy tworzenia prezentacji w Power Point.

 

- Kursy będą się odbywały w małych grupach w Bibliotece Publicznej w Kłobucku. Istnieje także możliwość indywidualnego przeszkolenia w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zagórzu. Przewidzianych jest 10-12 spotkań, każde po 60-90 minut. Wszyscy zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się do biblioteki przy ul. Okólnej lub do filii w Zagórzu (mieszczącej się w budynku Gminnego Przedszkola nr 4) - zaprasza Ewa Szczerkowska.

 

Poza naszą rozmówczynią w powiecie kłobuckim jako Latarnicy Polski Cyfrowej działają także Dariusz Koryto i Sylwester Krzesak.